logo

אידיוט או לא להיות

איור: עובדיה בנישו

להדפסה pdf

במסגרת כל מיני סרטונים שנשלחים אלינו בטלפון מכל עבר, נחשפתי השבוע לדבריו המשעשעים ומעוררי המחשבה של פוליטיקאי אמריקני בשם ג'יי רוברט פריצקר, שהוא מושל אילינוי וגם איש עשיר למדי.

פריצקר זה נאם בטקס סיום באוניברסיטה בארה"ב, פתח את נאומו בציטוט של דמות לא חכמה מהסדרה "המשרד" ואמר: "בכל פעם שאני עומד לעשות משהו, אני חושב: האם אידיוט היה עושה את המעשה הזה? ואם התשובה היא כן, אני אמנע מלעשותו". פריצקר המשיך ואמר: "כדי להיות יעיל עם פיסת המידע החשובה הזו, אתה צריך להיות מסוגל לזהות את האידיוט".

הלוואי שהיתה דרך בטוחה לזהות אידיוטים, אבל בניגוד לאינטואיציה, חלק מהאידיוטים די חכמים ויכולים לבלבל אותך עם כל מיני אמירות ומילים מפוצצות, שיסתירו את העובדה שמדובר באידיוטים. באופן הזה הם יכולים לעקוף אותך בקידום בעבודה, ויש אפילו מצב שאידיוט ייבחר לנשיא (פריצקר הוא דמוקרט ויש מצב שהתכוון לטראמפ).

"אם אתה שואף להיות מצליחן בעולם הזה, אתה חייב לפתח בעצמך את מערכת זיהוי האידיוטים שלך, והדרך הטובה ביותר לזהות אידיוט היא לחפש את האיש האכזר ביותר בחדר".

בהמשך הוא מסביר שטבע האדם, מאז ומעולם, הוא להגיב באופן שיפוטי או בפחד כלפי מי שמתנהג אחרת ממנו, ושהחשדנות הטבעית עזרה לנו לשרוד במהלך ההיסטוריה, כנראה מול חיות טרף וטיפוסים לא סימפטיים. לדעתו, כדי להיות אדיבים עלינו לכבות את האינסטינקט החייתי הזה ולאלץ את המוח שלנו לנוע במסלול אחר. אמפתיה וחמלה הן מצבי הוויה מפותחים, והן דורשות יכולת מנטלית כדי להתגבר על הדחפים הראשוניים ביותר שלנו.

"זה מפתיע", הוא המשיך, "כי איפשהו לאורך הדרך החברה שלנו החלה להאמין שאכזריות היא חלק מאיזו תוכנית־על מחושבת היטב, ושמשתמשים בה כדי לאגור כוח. אמפתיה ורגישות כלפי אדם אחר נתפסות כחולשה, ואנשים רבי־השפעה מסתכלים על האנשים הפגיעים כשלבים בסולם שדורכים עליהם בדרך למעלה. לכן", סיכם המושל המליין, "במהלך שנותיי כפוליטיקאי וכאיש עסקים למדתי שהאיש טוב הלב, האדיב, המתחשב, הלבבי, החביב ביותר בחדר, הוא גם החכם ביותר".

• • •

יש הרבה אמת בדבריו של המושל. כשיש לך ביטחון עצמי, ניסיון חיים, ואתה לא חושש שמישהו רוצה לקחת ממך את מה ששלך – כמו כסף, כבוד ומעמד – אתה יכול לשחרר, להיות אדיב, לבבי ורחום. אם כי צריך לזכור שהיכולת להיות אדיב זורמת הכי טוב לאנשים עם הרבה כסף, כמו מר פריצקר, ואני יכול להבין למה לאנשים שנלחמים על חייהם, פרנסתם והישרדותם, קצת פחות דחוף לשדר אצילות ולבביות מול אנשים אחרים.

באופן אישי אני מנהל מערכת יחסים ארוכה ומורכבת עם המילה אידיוט. מצד אחד, אין לי יותר מדי סבלנות לאידיוטים, ומצד שני, כמי שבעצמו כונה לא פעם אידיוט – ולא רק בוויכוח נהגים בכביש – אני בהחלט מזדהה עם קהילת האידיוטים.

כבר כתלמיד בבית הספר היו לי סיבות טובות לחשוב שאני אידיוט: הייתי תלמיד מחורבן, ליצן, וגם לא תמיד הבנתי על מה מדברים, נכשלתי בבחינות ודורגתי נמוך במדרג הציונים של בית הספר שעל פיו קבעו מי אידיוט ומי לא. בזמנים ההם המורים לא התחבאו מאחורי מילים מכובסות, ובימי הורים ויתרו על הנימוסים, ואמרו להוריי באופן מפורש שיש להם ילד אידיוט שבתיכון ישובץ במגמת אידיוטים, שבמקום בגרות הוא ייצא משם בסוף עם תעודת אידיוט, שתבטיח שבהמשך החיים כדי שמישהו ייקח אותו לעבודה, הוא צריך להיות ממש אידיוט.

עם השנים המדע למד יותר ויותר על המתרחש במוחם של טיפוסים כמוני, ופותחו תיאוריות על הפרעות קשב וריכוז, קשיי למידה, דיסלקציה ומינוחים מדעיים שונים שמזכים אותנו מאשמת אידיוטיות. היום, עם התקינות הפוליטית, באורח פלא כבר אין במוסדות החינוך אף אידיוט, כולם מאובחנים עם הפרעות עם הרבה אותיות באנגלית – אף שבאופן אישי אני חושב שזה לא סותר, ואני מכיר אנשים שלצד הפרעת הקשב והריכוז שלהם ובלי קשר אליה הם גם באמת אידיוטים.

• • •

הצרות מתחילות כשיש לך במשפחה אידיוט – עובדה שלא עומדת להשתנות, כי אצל אידיוטים אין בדרך כלל מגמת שיפור. הדילמה האמיתית מתרחשת כשהבן או כשהבת שלך מתאהבים ומביאים הביתה אידיוט מושלם. אם לא תגיד כלום, בתקווה שהם יבינו לבד, יש סיכוי טוב שהאהבה כל כך תסנוור אותם שהם לא ישימו לב. אם, לעומת זאת, תגיד משהו – אתה האידיוט, כי יש סיכוי שלמרות ההערה שלך הם יישארו ביחד, והאידיוט יהפוך לחלק מהמשפחה ולאבי נכדיך, אבל הוא לעולם לא ישכח לך את זה, כי זה שהוא אידיוט לא אומר שאין לו זיכרון ארוך.

גברים מתלוננים לא פעם שהם מקבלים מבת הזוג את "המבט", שמשמעו: על פי הדרך שבה טיפלת בילדים/ בכביסה/ בקניות, אין ספק שאתה אידיוט, ואני לא מבינה למה אבא שלי לא אמר לי כלום לפני שהתחתנו – איזה אידיוט.

יאיר ניצני הוא בעל נפלא ואב לשלוש. . חבר בלהקת תיסלם מ1980 וחובב מזון עתיר קלוריות. ניהל את חברת התקליטים הד ארצי בשנות ה80, מגיש בטלויזיה, וברדיו ,מרצה ועורך טיקסי חתונה אזרחיים. הוא נפגש עם קהל בערב בשם״ הולך פזור״ ברחבי הארץ. סיפרו הראשון ״מרים גבה״ המבוסס על הטורים הפופולריים שכתב 12 שנים ב״ישראל היום״ יצא לאור באוגוסט 2014 המשרד 035617711 הרצאות: 0545444428 פניות בנושא תיסלם באתר הלהקה www.t-slam.com, יאיר מחתן - באתר טקסים html/יאיר-ניצני./http://www.tkasim.org.il
  1. תמי
    מושלם

כתבו תגובה

*

captcha *