logo

יום שישי השחום

איור טליק לזר

הנה חלפה לה עוד שנה, ושוב אנחנו מוצאים את עצמנו בעיצומו שלבלאק פריידיי (או אם חשובה לכם התקינות הפוליטיתיום שישי השחום, אושישי אפרו־אמריקני). בהמשך יצטרפו גם חבריו הטובים, סייבר מאנדיי (יום שניהקיברנטי) ויום הרווקים הסיני, שבבתים שבהם אחד מבני הזוג יגזים עם הקניותעלול להפוך ליום הגרושים הישראלי.
למי שעוד לא שמע על העניין ולא מבין מאיפה צצו חגים חדשים בלוח השנה,נסביר שלא מדובר בחגים יהודיים חדשים, וגם לא במנהג של בנות ישראל לנצל אתיום שישי כדי להוציא שחורים אצל הקוסמטיקאית. מדובר ביוזמה מסחרית שלטיפוסים כמו ג'ף בזוס מאמזון וג'ק מא מעליבאבא, שרוצים למכור לנו בשבוע אחדמוצרים מיותרים בסך עשרה מיליארד דולר, שזו גם בערך כמות הימים שייקח לנוכדי להיפטר מהם אחר כך.
לעבדכם הנאמן יש, למשל, לא ממש על דעתו, חפצים שנמצאים בסטטוס שביןאחסון לטווח ארוך לטובת צבירת אבק, לבין השלכה לפח האשפה. כולם נקנובמבצעים נוסח שישי שזוף או שני ממוחשב, ודי מהר התברר שהם שייכים דווקאלרביעי מיותר או לחמישי שמאטעס. לדוגמהחישוק תאורה שהוא גם מעמדלטלפון לצילום טיקטוק, שכבר אינו מאיר, אבל גם אי אפשר לעשות איתו הולההופ; מתלה לבגדים שהיה במקור הליכון משוכלל אבל כף אדם כמעט שלא דרכהעליו, ומי שקנה אותו קרוב יותר לשימוש בהליכון של קשישים; מטען לסלולרישאמור להיטען מאור השמש ומיועד לשמש את הקטנה בטיולים שבהם היא עשויהלהיקלע, חלילה, לכמה שעות ללא שקע חשמלי; וכיוצא באלה. בניגוד ליומרההסולארית שלו, המטען הנ"ל לא הצליח לקשור קשרים עם השמש ולהיטען דרכה.נראה שהוא דווקא סובל מאלרגיה לשמש, וכמעט שהתפתיתי למרוח עליו קרםהגנה.
כולנו אוהבים לקבל מתנות, ובמיוחד מחו״ל. פעם קראו לזה "הדוד מאמריקה",והיום זה כנראה מגיע ממשפחה פחות קרובה של עובדי דחק מסין, שלא ישנושבועיים כדי לארוז לנו את המתנות שימתינו לנו בסניף הדואר או בפיצוצייההקרובה, שיותר נכון לקרוא לה חבילייה או עלי־באבייה. המראה המוכר של אדםשפורק בלהט חבילה עטופת פצפצים בצאתו מסניף הדואר מזכיר ילד שקיבל זהעתה צעצוע של קינדר להרכבה. בשני המקרים מתחילה הספירה לאחור לקראתהגעתו של הצעצוע לפח.
הקמפיינים של הרשתות השונות צועקים לעברנו מכל המדיות, כולל עיתונים,רדיו וטלוויזיה. רשת אחת, שאינה אונליין, הגדילה לעשות והעלתה פרסומיםמלגלגים וחינניים על הקנייה אונליין עם קיצורים בנוסח: tlsתמדוד לפני שתיקח,mltמשש לפני שתקנה, ו־byzzבואנה זה זול. הייתי מוסיף tttslmbb שמשמעו:תבדוק טוב־טוב שאתה לא ממלא את הבית בשטויות.
 
בלאק פריידיי מתווסף על הוולנטיינס דיי, יום המשפחה וכמובן דמי חנוכה,מועדים שכולם מכבידים לא רק על לוח השנה אלא גם על האוברדראפט. שכן,בניגוד אלינו, אף אחד מילדינו לא מתכוון להסתפק בכך שנתפור לו בגד עם כיסיםונמלא את כיסיו באגוזים. מקור השם לא ברור, ואני תוהה אם זה קשור לשחורבעיניים שנקבל בעוד חודש, כשיגיע החשבון של כרטיס האשראי; או שמא זה קשורלאימה שתוקפת את אנשי המחשבים והרשתות ביום שבו כל העולם ורעייתויושבים על המחשבים, מחפשים דילים ותוקעים את האינטרנט בצורה שלאמאפשרת קניות.
מכיוון שהחגים הנ"ל אינם חגים דתיים, אינם חלק מהמסורת, ובמשנה אין אתמסכת עליבאבא מציע, הרבה סוגיות הלכתיות בעניינם נשארות פתוחות. מעניין,למשל, מה עמדתם של פוסקי הדור בעניין קניות שגלשו מהבלאק פריידיי אל תוךהשבתהאם במקרה של מכורים לקניות וקמצנים לא מדובר בפיקוח נפש? והאםמותר ליהודי להפעיל לצורך הקניות בוט של שבת?
כעם מרובה חגים וטקסים חשוב שנקפיד להבדיל בין החגים שלנו לבין חגיהקניות, כדי שבדורות הבאים לא יתערבבו המנהגים ונמצא את עצמנו צורכיםלקראת יום הרווקים הסיני סופגניות בטעם חמוץ־מתוק או אגרול ממולא בריבה,לזכר נס המחירים אשר חוללו הרווקים, כשתוכנית חיסכון שהיתה אמורהלהספיק לתשלום משכנתא אחת הספיקה לשמונה משלוחים שונים מעליבאבא.זה רק עניין של זמן עד שהפרשנות של ילדינו ל״הדליקו, האירו״ תהיה שמדוברבהדלקת המחשבים, ושסיבוב הסביבון נעשה לזכר סיבוב כרטיס האשראי כדילמצוא את הספרות בגב הכרטיס.
מצד שני, אולי מן הראוי להוסיף למועדים הללו סממנים מסורתיים. למשל,להוסיף לבלאק פריידיי את ה"אסרו בלאק פריידיי", שממנו נעשה גשר לחגהרווקים הסיני, שיימשך בחול המועד הסיני, שיכונה חו"ל המועד, ובו לא נעבודורק נזמין גאדג'טים מחו"ל.
 
כצרכנים נבובים וסקרנים נשאלת כמובן השאלה מה אומרת העובדהשהמחירים בימי החגים הללו כל כך נמוכים, ואם העובדה שאנחנו משלמים פי 3בימים שאינם חגי מבצעים לא מעידה על כך שבהנהלת עליבאבא אכן יש ארבעיםשודדים, ושהסייבר מאנדיי הוא תכלס פראייר מאנדיי.
עניין נוסף שצריך להידרש אליו הוא כמות הפלסטיק, הקרטונים וחוברות ההסברשנוספים עם כל חבילה שהזמנו. מדובר בכמות אדירה, שמזהמת את עתיד ילדינו,צבינו ודולפינינו. למען ההגינות צריכה להישאל השאלה מה מזהם יותרלמלאאת הבית באמצעים למשחקים וירטואליים כמו מחשבים וטלפונים, או למלא אתהבית במשחקי קופסה ולגו מפלסטיק, כמו פעם.
אבל בבואנו לחפש פתרונות, לא יזיק אם נסתכל אחורה, אל הדורות הקודמים.פעם, כשהיינו צעירים ויפים ובלי איביי, היינו קוראים לאלטע זאכן כשרצינולהיפטר מחפצים. הוא היה בא עם סוס ועגלה, אוסף את הג'אנק שלנו ומוכר אותולמישהו אחר. אולי הגיע הזמן לחזור למקורות, ושבוע לפני הבלאק פריידיי לקייםאת הג'אנק פריידיי, או את יום האלטע זאכן הסיני, שבו כל אחד יוכל להיפטרמהגאדג'טים המיותרים שהזמין בשנה שעברה ולהעביר אותם למי שכן צריך,שבעצמו ייפטר מהג'אנק המיותר שלו. ככה כל אחד יוכל ליהנות ממוצריםמיותרים חדשים בלי לבזבז כסף ולזהם את הסביבה. כדי להרגיש בינלאומייםאפשר לקרוא לזה עלי זאכן. שיהיה חג שמח וחסכוני, וצום קל לאוברדראפט.
יאיר ניצני הוא בעל נפלא ואב לשלוש. . חבר בלהקת תיסלם מ1980 וחובב מזון עתיר קלוריות. ניהל את חברת התקליטים הד ארצי בשנות ה80, מגיש בטלויזיה, וברדיו ,מרצה ועורך טיקסי חתונה אזרחיים. הוא נפגש עם קהל בערב בשם״ הולך פזור״ ברחבי הארץ. סיפרו הראשון ״מרים גבה״ המבוסס על הטורים הפופולריים שכתב 12 שנים ב״ישראל היום״ יצא לאור באוגוסט 2014 המשרד 035617711 הרצאות: 0545444428 פניות בנושא תיסלם באתר הלהקה www.t-slam.com, יאיר מחתן - באתר טקסים html/יאיר-ניצני./http://www.tkasim.org.il
  1. ויקי
    חחחחח, יאיר, יפה ומדויק כתבת , לשמחתי אני לא נסחפת עם שיגעון הסייבר...הרווק...והבלאק...וכו'...שבת שלום
  2. נופך
    ג'אנק פרידיי ועלי זאכן הן צמדי מילים שייכתבו על לוחות הברית לדוריי דורות, למען יראו ילמדו וייראו... ענק כתמיד יאיר שהארת לי את היום השחור, רק חבל שקראתי את זה הבוקר ולא בפריי-דיי

כתבו תגובה

*

captcha *