logo

מו״מ טראח

איור טליק לזר

לפני כמה ימים, בעודי ממתין עם עשרות הורים להתקבל אצל המחנכת של בתי ליום הורים, עלה במוחי הרהור פדגוגי. עם כל הכבוד לאילוץ הנוכחי של שיעורים בזום, שבהם התלמידים בעיקר מְתרגלים החלפת רקעים והוספת פילטרים של אוזני ארנבת, מערכת החינוך לא השתנתה הרבה מאז שעזבתי אותה לפני יותר מ־40 שנה, ואולי הגיע הזמן לרענון.
תהיתי ביני לבין עצמי מה הייתי משנה לו הייתי שר החינוך. מה מכל המקצועות שלמדתי ושלמדו בנותיי הוא באמת קריטי להמשך החיים, ומה מיותר. סימנתי כחשובים את האנגלית (למרות שיש היום גוגל טרנסלייט), את המתמטיקה (למרות שיש מחשבון בטלפון, וכדי לדעת כמה זמן ייקח לאוטו שיצא מתל אביב לחיפה במהירות של 60 קמ"ש בגלל הפקק אני שם ווייז) ואת החינוך הגופני (למרות שלא לימדו אותנו פילאטיס). הנחתי בצד את הפיזיקה והכימיה (שעם כל הכבוד לבדיקות הקורונה הביתיות שאנחנו מבצעים ומרגישים עדה יונת לרגע, היינו מסתדרים גם בלעדיהן) ואת התושב"ע (שאם היא באמת היתה חשובה, בטח היו גם דואגים לכתוב אותה, ולא רק לספר עליה בעל פה). בסופו של דבר, הגעתי למסקנה שהמקצוע שבאמת חסר בתוכנית הלימודים בבתי הספר הוא תורת המשא ומתן.
החיים שלנו מלאים משאים ומתנים, שנקראים ככה כי המטרה שלהם היא שנישא יותר כדי שניתן פחות. חלקם יכולים לשנות את חיינו מהצלחה לכישלון. את שיעור המשא והמתן הראשון אתה מקבל מייד עם לידתך: שאגה קטנה שלך וההורים שלך מבינים שאו שהם מביאים לך מייד משהו לאכול, או שהלך להם הלילה. מכיוון שהאירוע חוזר יום אחרי יום, ושבשלב הזה כל גרעפס שלך גורם להם אושר אינסופי וכל חיוך ממיס אותם, אתה מבין שיש פה עניין של תן וקח: תן צרחה וקח ציצי.
בהמשך תנסה לפתח את הפורמט הזה מול כל העולם הסובב אותך, אם כי ככל שיתקדמו השנים, כך תגלה שהמשא ומתן נהיה מסובך יותר, ועמדת הפתיחה שלך רק הולכת ומידרדרת. ההורים ילמדו אותך שכולם ניתנים לשיחוד ושאפשר לנהל משא ומתן על כל דבר, כולל מתי תלך לישון, מה תאכל לצהריים, מתי תעשה שיעורי בית וכמה זמן מול המסך תוכל לקבל תמורת כל דבר.
עם ההורים זה עוד קל, כי הם בדרך כלל בעדך ואוהבים אותך. העניינים יסתבכו מול המורים בבית הספר, מול החברים במגרש המשחקים או בקרב על ליבה של הנערה שבה תתאהב. בניגוד לדו־שיח עם אמא בגיל חודשיים, כאן תצטרך להפגין כישורי משא ומתן משובחים בהרבה כדי לזכות בגישה אל ליבה.

 

מגמת משא ומתן בבית הספר תוכל ללמד את ילדינו כיצד ניגשים לשיחה עם בעלי מקצוע ומוציאים מחיר טוב, איך מזהים נוכל בעל פני מלאך, איך מנהלים שיחה עם חברת הכבלים שבה מביימים התנתקות כדי להשיג תנאים טובים יותר, איך מתחמנים את הבוחן בטסט לרכב למרות שהטרנטה שלך כבר מזמן היתה אמורה לרדת מהכביש, איך מסבירים לשוטר שלא עברת באדום, ואיך לא משלמים לאינסטלטור 5,000 שקל על החלפת שייבה בצינור בשירותים.
גיאוגרפיה וספרות זה חשוב, אבל יותר חשוב שתדע לספר סיפור יפה שישכנע את הבוס בעבודה להעלות לך את המשכורת. אחרת, עם כל הכבוד לידע שלך בשירת ביאליק, הוא יעשה למשכורת שלך על השחיטה וימלוק לך את הקן לציפור ולשלוש הביצים.
במשא ומתן יש כללים ברורים של הבעה, שיח וגינונים, וכדאי לשנן אותם כדי להיות מוכנים לבאות. אתה רוצה לקנות רכב יד שנייה? אמץ לעצמך כללי משא ומתן של בזאר טורקי ופרצוף של כלא טורקי. עטה על פניך מבט פני צרבת לא מרוצה, וחלילה אל תפגין התלהבות. במהלך המשא ומתן שאל שאלות שיש בהן מעין הסקת מסקנה שהיא עובדה מוגמרת, כמו ״נראה שהיא אוכלת שמן״ או ״אני מבין שלא טיפלת בה במוסך מורשה״.
חלק מהדיאלוג הוא המשפט הנפלא שפותח כל משא ומתן: ״יש על מה לדבר…?״ שמשמעותו: אחי, שנינו יודעים שהמחיר שבו נקבת במודעה לא מתקרב לשום מציאות סבירה, אני עומד להציע לך עכשיו הצעה נגדית מעליבה במיוחד, ואם שנינו מעוניינים בעסקה, ניפגש באמצע. אל תתבייש לעזוב את המקום בהבעת סלידה ממה שראית, אבל אל תגזים במהירות ההליכה. אם אתה טוב, הצד השני יקרא לך לחזור.
התחתנתם? מזל טוב וברוכים הבאים לעולם המשא ומתן הזוגי. להבדיל מהעולם העסקי, בנישואים קשה לשטות בצד השני לאורך זמן. אי אפשר לעקוץ ולברוח, אלא אם כן התחתנת עם אייל גולן בלי הסכם ממון. אין כאן קונה ומוכר כמו בעולם הקמעונאות, ואם אתה לא מנהל כמה מערכות יחסים במקביל, אי אפשר להשוות מחירים ולעבור לקנות בחנות אחרת.
המשא ומתן עוסק בנושאים כמו: מי יקום לילד? מי יקפל כביסה? מי ירחץ כלים? מתי נקיים יחסים? הכל נתון למיקוח, שבו הצד השני, למרות כל האהבה והתשוקה, ישתמש בכל טריק אפשרי ומלוכלך כדי להשיג הישגים על חשבונך. זה כולל את: "לא ישנתי כל הלילה", "יש לי מחר יום מטורף בעבודה", "אני קמתי כבר שש פעמים", "אני חולה בקורונה מזן חדש שעוד לא אובחן", "תוכיחי שזה הילד שלי", ועוד.
אירוח המשפחה בחגים הוא נושא למשא ומתן בינך לבין בת הזוג ובין שניכם לבין המשפחות שלכם, וניהול לא נכון שלו עלול לגרום למשברים. זאת מכיוון שבתחילת הדרך הנאמנות שלך עדיין לא מוגדרת, ואתה נקרע בין אהבתך לאמא לאהבתך לאשתך. במקרה כזה אל תתבייש לנהל פנקסנות מדויקת של כל האירועים המשפחתיים, ואל תתפתה למצב שבו בת הזוג מנסה להמעיט בחשיבותו של חג מסוים, בסגנון, ״אתה משווה ארוחה קלה של כמה פירות יבשים בט"ו בשבט אצל הוריי לליל הסדר אצל הוריך?״ התשובה ההולמת היא, כמובן: "ההורים שלי היו שבורים שלא הצטרפנו אליהם בנטיעות".

 

אחת הטקטיקות המוצלחות ביותר במהלך משאים ומתנים היא שתיקה, בעיקר כאן, בארץ שבה אנשים לא מורגלים בשתיקה. תן לצד השני לדבר בזמן שאתה שומר על דממה, ולא תאמין כמה דברים תשיג. למשל:
מוכר: המנורה הזאת עולה 700 שקל.
אתה: שתיקה.
מוכר: אבל לך אני עושה את זה ב־600.
אתה: שתיקה.
מוכר: כולל מע"מ.
אתה: שתיקה.
מוכר: וההובלה עלי.
אתה: שתיקה.
מוכר: ואני מוסיף לך עוד שלוש נורות לד.
אתה: שתיקה והנהון.
קברניטי המדינה שלנו שולחים מומחים עם תארים בתחום תורת המשחקים כדי לנהל משאים ומתנים על חילופי שבויים עם חמאס, שעד היום לא ממש הוכיחו את עצמם והסתיימו בדרך כלל בהחלפה של אחד שלנו תמורת 1,000 שלהם. אם רוצים להשיג תוצאות משופרות במו״מים הבאים, אני מציע לשלוח אליהם את מיטב הנוכלים מהתוכנית ״יצאת צדיק״, אנשים שיודעים לקחת 10,000 שקל תמורת החלפה של גומייה במזגן. במקום להעניש אותם בפומבי, נשלח אותם לנהל את המשא ומתן עם אויבינו, ואז נראה אם חמאס לא משחרר את השבויים שלנו תמורת שטוצר משומש, ועוד משתכנע שלנו זה עלה יותר.
יאיר ניצני הוא בעל נפלא ואב לשלוש. . חבר בלהקת תיסלם מ1980 וחובב מזון עתיר קלוריות. ניהל את חברת התקליטים הד ארצי בשנות ה80, מגיש בטלויזיה, וברדיו ,מרצה ועורך טיקסי חתונה אזרחיים. הוא נפגש עם קהל בערב בשם״ הולך פזור״ ברחבי הארץ. סיפרו הראשון ״מרים גבה״ המבוסס על הטורים הפופולריים שכתב 12 שנים ב״ישראל היום״ יצא לאור באוגוסט 2014 המשרד 035617711 הרצאות: 0545444428 פניות בנושא תיסלם באתר הלהקה www.t-slam.com, יאיר מחתן - באתר טקסים html/יאיר-ניצני./http://www.tkasim.org.il

כתבו תגובה

*

captcha *