logo

מילון המלחמה

 

מילון מלחמה- טל לזר

מילון מלחמה- טל לזר

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בשבוע שעבר הודיע פיקוד העורף על חזרה לשיגרה. המלחמה נגמרה, ושלב הסיכומים התחיל. במשך ימי "צוק איתן" פרצו לחיינו עשרות דמויות וביטויים שאולי היו כאן קודם, אך עקב הנסיבות קיבלו משמעות חדשה. מכיוון שהזיכרון של כולנו קצר, ועד ראש השנה אנחנו עשויים לשכוח מה היה ולמה, ריכזתי עבורכם את כל המושגים החשובים של הקיץ, כדי שיהיה לכם על מה לדבר עם המשפחה בחגים וכדי שתהיו מוכנים למבצע הבא. מומלץ לגזור ולשמור בניילון ולתלות על מסמר בממ"ד.

 

אם יש הישג אחד שגם "הצל" וגם זהבה גלאון מסכימים עליו, זה שמשקפיים הם מוצר צריכה בסיסי. גם בסביבתו של חאלד משעל זו הדעה

 

מבצע. פעם מבצע התייחס לאירוע בסופר. למשל, "שניים במחיר אחד" נחשב למבצע טוב. גם מאמץ משפחתי מרוכז בהנהגת האישה נחשב למבצע. אצלנו בבית זוכרים עד היום את המבצע לניקיון המחסן, שכמו "צוק איתן", עד עכשיו תוצאותיו לא ברורות, ורק הזמן יוכיח אם היה כדאי. בקיץ הזה הבנו שמבצע יכול להיות גם משהו פחות אטרקטיבי, בעיקר כשהוא מגיע ביוזמת הצד השני. שימו לב שלמבצעים צבאיים יש מצב לכפל מבצעים, שמגיעים לצרכן באיחור של כמה חודשים.

 

מרחב מוגן. משתנה מבית לבית וממבנה למבנה. אצלנו מדובר במעבר הצר שבין האמבטיה לשירותים. אם אתה ברכב, מדובר בקטע שבין המדרכה לשיחים שבשולי הכביש, כשאתה שוכב עם הפנים באספלט ומקווה שלא תידרס על ידי משאית עוד לפני שהטיל נוחת.

 

כרמיה, עין השלושה, חולית,
כפר מימון וכו'. למי שגר מצפון לאשקלון מדובר ביישובים חדשים, שעל קיומם לא שמע מעולם. בימי המבצע השמות הנ"ל קפצו לו על המסך מצד ימין והסתירו לצביקה יחזקאלי חצי ראש. עבור התושבים שגרים שם, מדובר ב־30-15 שניות של ריצת אמוק חמישים פעם ביום. לפחות מהכתבות בטלוויזיה מדובר באנשים נחמדים מאוד וביישובים מלבלבים. כשיהיה שלום נלך לטייל שם.

 

מבזק מיוחד. פעם מבזק מיוחד היה משהו שגורם לך להגביר את הווליום בטלוויזיה ולהשתיק את הילדים. הקיץ הזה התארך המבזק המיוחד עד מאוד, ונמשך 50 יום. במהלך המבזק אנשים התחתנו, זוגות נפרדו, עסקים קמו ונפלו, וילדים נולדו. כתבים שבתחילת המבצע היו צעירים מבטיחים פרשו לגמלאות בסיומו, עייפים ושבעי קרבות. הלוואי שלא נזכה לעוד מבזקים מיוחדים כאלה.

 

שטחים פתוחים?

שטחים פתוחים?

אלמוג בוקר. הפנים של המלחמה.
הכתב הדרומי עם השיער המבריק, שהפך לבן בית אצל מדינה שלמה. הוא אמנם לא משתמש בפסיקים ובנקודות, לא נושם בין משפט למשפט והדיווחים שלו הם מונולוג ארוך של שלוש דקות, אבל להתמדה שלו אין אח ורע. אם הוא גר בשכירות, מן הראוי שבעל הדירה יחזיר לו את הכסף, כי לדעתי בקיץ הזה הוא לא היה בבית יותר מכמה דקות.

 

אלוף יואב (פולי) מרדכי. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, דובר צה"ל לשעבר, והאדם היחיד שצריך לצאת מהמבצע ולקבל טוק־שואו משלו. הצליח להתראיין בשידור באותו הזמן גם בערוץ 10, גם בערוץ 2 וגם לתת על הראש לשדרן של אל־ג'זירה. כוכב. מקווה שלא יקרה לו מה שקרה למירי רגב.

 

אורנה בנאי. המבצע הזה לא השאיר הרבה מקום למי שחשב קצת אחרת. הטוקבקיסטים התלהמו, התקשורת ניפחה כל אייטם שהריח דם, והציבור ברובו לא הבין על מה כל הרעש. אורנה בנאי, גילה אלמגור ועוד כמה הגיבו על ההתלהמות שיצאה משליטה וחטפו טונות של אשפה מילולית. במסגרת החזרה לשיגרה הייתי ממליץ למחרימים ולמגדפים לחשוב מחדש על מעשיהם, ולקראת יום כיפור גם להכות על חטא.

 

איתן בן־אליהו. לשעבר מפקד חיל האוויר, וכיום פרשן צבאי ואייקון אופנה. בזמן המבצע נקרא למילואים בערוץ 2 ותיפקד שם כשומר מסך במשך שבועות. הוא עשה זאת ברהיטות ובאלגנטיות, ולא התלונן לרגע.

 

הגנרל סיסי. מי היה מאמין שהנשיא המצרי בעל השם הנשי יהפוך לחביב ישראל ולידידנו המתוק מהדרום. ככה זה כשיש אויב משותף. החשש הגדול הוא שאחרי שהבנו מי הם המורדים בסוריה, זה יקרה לנו גם עם אסד.

 

שטחים פתוחים. המרענן הרשמי של המלחמה. אם יש דבר שעודד אותי זה לשמוע ש"הרקטה נחתה בשטח פתוח במרכז הארץ". כאילו, יש שטחים פתוחים במרכז הארץ??? חוץ מהפארק הלאומי, גני יהושע, הספארי וחירייה??? איזה כיף. כרגע מדווחים לי שכל השטחים הפתוחים אותרו בינתיים על ידי כרישי נדל"ן, שבודקים אם אפשר להרים שם מגדלים ב־5 מיליון דולר לדירה.

הקבינט המדיני־ביטחוני. קבוצת שרים בכירה שנהגה להיפגש מדי ערב כדי לשמוע סקירה צבאית על הנעשה בעזה ולאכול בורקס. לא תמיד הם הצליחו להסכים על דרך, לא תמיד שאלו לדעתם, הם היו אמורים לשמור על סודיות אבל הדליפו בלי הכרה וחטפו נזיפות מראש הממשלה. בקיצור, הגנון של ביבי ובוגי.

 

אופטיקה הלפרין. איסמעיל הנייה והפרסומת של אופטיקה הלפרין הם השורדים הגדולים של צוק איתן. אם יש הישג אחד שיש עליו קונצנזוס רחב, שגם "הצל" וגם זהבה גלאון מסכימים עליו, הוא שמשקפיים הם מוצר צריכה בסיסי. גם בסביבתו של חאלד משעל זו הדעה.

 

שיגרה. הכל יחסי. התברר שמה שהכי רצינו בכל ימי צוק איתן זה לחזור לחיים המשעממים והבנאליים שעליהם התלונַנו לפני המלחמה. השיגרה מסמנת לנו שאפשר להמשיך לריב עם השכנים ועם החותנת, לקלל בכביש, לרדת להשתין בכביש, לנסות להתחמק מארוחת ראש השנה, ובעיקר להתעצבן ולצעוק על אותם ילדים שלפני רגע דחפנו לממ"ד והיינו כל כך חרדים לגורלם. אני יודע שזה לא נשמע משהו, אבל כל כך התגעגענו לזה!

 

מוחמד דף. מה לא נכתב על האיש בעל אלף הנשמות, שחתולים מקנאים בו. צה"ל עשה הכל כדי לחסל אותו אבל בכל פעם, כמו הקויוטי מהסידרה המצוירת "רואד ראנר", הוא מנער מעצמו את האבק וקם מההריסות. אחרי הניסיון האחרון, שכלל פצצה בגודל הירושימה שהונחתה על ביתו, לא ברור אם הוא עדיין אדם שלם או רק חלקים להחלפה. ייתכן שלעולם לא נדע. אני מציע לצוות המשא ומתן לדרוש לדעת סופית מה עלה בגורלו כתנאי לכל התקדמות.

 

תמונת ניצחון. בדיוק כמו הילדים שלנו, גם חמאס וגם הממשלה היו עסוקים בלמצוא את התמונה שתביא להם הכי הרבה לייקים באינסטגרם. החיפושים עדיין נמשכים, וכל המוצא מתבקש להביא אותה אלינו. √

 

יאיר ניצני הוא בעל נפלא ואב לשלוש. . חבר בלהקת תיסלם מ1980 וחובב מזון עתיר קלוריות. ניהל את חברת התקליטים הד ארצי בשנות ה80, מגיש בטלויזיה, וברדיו ,מרצה ועורך טיקסי חתונה אזרחיים. הוא נפגש עם קהל בערב בשם״ הולך פזור״ ברחבי הארץ. סיפרו הראשון ״מרים גבה״ המבוסס על הטורים הפופולריים שכתב 12 שנים ב״ישראל היום״ יצא לאור באוגוסט 2014 המשרד 035617711 הרצאות: 0545444428 פניות בנושא תיסלם באתר הלהקה www.t-slam.com, יאיר מחתן - באתר טקסים html/יאיר-ניצני./http://www.tkasim.org.il
  1. מירב
    אלוף!

כתבו תגובה

*

captcha *