logo

נופש יהודי הומייה 

איור: עובדיה בנישו

הקיץ מתקרב, ואחרי השנתיים הקשות שעברנו עם הסגרים, הבידודים, המסיכות והבדיקות – לכולנו מגיעה חופשה עסיסית ורגועה.
חופי הארץ, יוון, טורקיה ואירופה הקלאסית רק מחכים שנגיע. אבל כדאי להזדרז לפני שחברות התרופות ימציאו איזו מגיפה, אבעבועות הקוף או קדחת ההיפופוטם, רק כדי שיוכלו למכור לנו עוד תרופות או סתם כדי שלמנהלים שלהם יהיה פחות צפוף בחופשה הקרובה.
מצד שני, נער הייתי וגם זקנתי, ולא כל החופשות הן תמיד תענוג כזה גדול. לכן, לפני שאתם מקבלים החלטה שאתם עלולים להצטער עליה, יש לבחון היטב את היתרונות והחסרונות של נושא החופשה.
אזהרות מסע
התיירים הישראלים לא תמיד תורמים לשיפור תדמיתנו בעולם. השבוע, למשל, חזינו בכמה מהם משקים את המיטה, השטיחים והספות בחדר המלון ביוון, אולי במחשבה שעד החופשה הבאה יצמחו שם שתילים של וודקה.
אבל גם בלי קשר לניסיון להשקות לשוכרה רהיטים, הפופולריות שלנו בעולם מזכירה ילד לא מקובל בכיתה, ואין משהו שמזכיר את זה טוב יותר מאזהרות המסע שהמטה לביטחון לאומי (שאפשר לשנות את שמו ל"המטה לביאוס קיצי") מפרסם אחת ליומיים. לא תמיד ברור מה בדיוק הסיבה לאזהרה – מידע על פיגוע בסיני? תגובה אפשרית לחיסול של מדען איראני? או שסתם מישהו במטה אכל משהו לא טוב במסעדה בטורקיה והוא רוצה להזהיר את הציבור?
עם כל הכבוד לאזהרות שלנו, כדאי לזכור שבארה"ב יש לעיתים קרובות אזהרת מסע לגבי טיסה לישראל, ככה שההישארות שלנו בארץ היא סיכון לא פחות גדול. תוסיפו לזה את החמסין הישראלי, תאונות הדרכים והסיכוי הלא רע שייפול עליך מנוף באתר בנייה, ותבינו שאולי המטה לביטחון לאומי צריך לפרסם אזהרת מסע גם לגבי כל הליכה שלנו לסופר.
אחת הדרכים להתמודד עם היעדר הפופולריות שלנו בעולם היא לאמץ בחו"ל זהות של בן לאום אחר, בתקווה שיאמינו שמציל שזוף מחוף בננה ביץ' הוא באמת נורבגי. בכל מקרה, כדאי לזכור שגם אם אזרחות ישראלית היא לא הלהיט הכי גדול כרגע בעולם, יש דברים גרועים יותר – וממש לא מומלץ, למשל, לנסות לאמץ כרגע אזרחות רוסית.
מצד שני, אם אתה יודע לעשות מבטא משכנע תוכל לטעון שאתה אוקראיני, ואז גם תזכה בהזמנה לישון בחינם בבית של משפחה מקומית. כדי לשכנע שאתה אכן אוקראיני, מומלץ להצטייד בדגל המדינה, רק כדאי לזכור שהוא מזכיר בצבעיו את דגלי מכבי תל אביב, כך שלצד הסימפתיה מאזרחי אירופה – אתה גם עלול לחטוף מכות מאוהדי הפועל.
ילדים
גם הילדים זקוקים לחופשה, אף על פי שחלקם חיים גם בבית בתנאים של הכל כלול עם מישהו שמנקה להם את החדר. אבל בדרך כלל זה לא עובד כמו שציפית.
חופשה עם הילדים זה לעמוד בתור ביורודיסני, לשמוע אותם רבים בספסל האחורי של מכונית שכורה, ולהצטער שלא רשמת אותם לפנימייה צבאית או לבית ספר לקציני ים כבר בגיל 12. אתה רוצה להראות להם עולם, לפתוח להם את הראש לעולמות ולתרבויות חדשות, שיטפסו על האייפל, יגלשו על הפירמידות וידמיינו את הקרבות בקולוסאום – רק שמבחינת הילדים, היעד החשוב היחיד בחופשה הוא האינסטגרם, הרשת שאליה הם מעלים צילומים מהחופשה.
כך שאם אתה רוצה באמת לצאת איתם טוב, אתה צריך לקחת אותם למקומות שמצטלמים טוב ויוציאו לחברים שלהם את העיניים, גם אם הם לא מונומנטים בני 3,000 שנה אלא דוכן עם קאפקייקס ורודים שנפתח לפני יומיים. בכל שאר הזמן הם גם ככה יהיו בתוך האייפד ויתלוננו שמשעמם.
אני מחכה לראות מי יהיה היזם הזריז שימציא חופשות צילום לאינסטגרם, שיכללו רקעים של כל מיני אטרקציות בעולם שיונחו בנתב"ג. הילדים יצטלמו כאילו הם בחו"ל, על רקע מיקי מאוס שנמצא לכאורה בדיסנילנד, אף על פי שהוא סטודנט למשחק מפתח תקווה שמשלים הכנסה – ובינתיים ההורים יוכלו לבלות שעתיים בדיוטי פרי, שאחריהן כולם יחזרו הביתה מרוצים ועם פחות אוברדרפט.
קניות
שופינג בחו"ל הוא כיף גדול, בעיקר אם מישהו אחר היה מממן את זה. נחמד להסתובב בשווקים ובבזארים של טורקיה ולנהל משא ומתן. אתה בטוח שדפקת אותם, והם עדיין עשו עליך 300 אחוז רווח, ככה שכולם יוצאים מרוצים. כדאי רק להזכיר שמשא ומתן כזה יתקבל קצת פחות טוב בגרמניה ובשווייץ.
לחלופין, אפשר לעשות שופינג מהבית, לא לנסוע לשום מקום ופשוט לקנות כל היום בעלי אקספרס, רק שאם אתה רוצה לחסוך לעצמך את התורים בכל מיני סניפי דואר או פיצוציות בחום של אוגוסט, אולי יותר פשוט לנסוע כבר לסין.
ישראלים בחו"ל
ישראלים רבים אוהבים להגיד שבחו"ל הם מעדיפים גם חופש מבני עמם, ושהם נוסעים כדי להתרחק מישראלים אחרים. רק שבמצב הנוכחי באוגוסט, אם אתם מהזן שמעדיף צרפתים – כדאי לכם ללכת על חופשה בתל אביב או בנתניה, כי רובם כאן. ואם אתם רוצים לנפוש ליד המון ישראלים אחרים – עדיף שתיסעו לחו"ל.
דרכונים
אם חלילה אין לכם דרכון בתוקף, תיאלצו כנראה לעמוד בתור שייקבע לכם לחודשיים קדימה, כשביעד הקיצי שהזמנתם כבר יירד שלג, או שתמצאו עיר נידחת בארץ שבה התור קרוב יותר. במקרה כזה, אולי עדיף כבר לבחור בעיר קטנה וחולית בנגב, ולהגיד לילדים שהנסיעה היא בעצם לטיול בדובאי. אפשר לישון באוהל עם שקי שינה מחוץ לסניף של משרד הפנים ולהגיד לילדים שזה אתר גלאמפינג, ואם נפלתם על מועצה מקומית בגליל, תספרו להם שהם בפרובאנס ושחזירי הבר שמסתובבים ליד – הם כבשים.
פציעה, חבלה, מחלה
אף אחד לא רוצה להיקלע לבעיה רפואית בחו"ל. אתה לא מכיר אף אחד, זה עשוי לעלות הרבה כסף ואין לך מושג מה בדיוק יעוללו לך בבית חולים במדינה זרה, עם שפה שאתה לא מבין. וכל זה אחרי שדרכת על קיפוד ים במרמריס או שדרס אותך אופנוע ים במיקונוס.
מצד שני, אם נפצעת במדינה כמו שבדיה, ובית החולים נקי ומסודר, יש סיכוי שהאשפוז שם יחסוך לך לילה או שניים במלון, כך שמדובר ברווח נקי. צריך גם להביא בחשבון שאם תיפצע בארץ, יש סיכוי שיתווספו לבילוי גם מכות מעבריינים או ממשפחה שבניה לא מרוצים מהתנאים במלון אסף הרופא, כך שבלונדון גם האשפוז נעשה יותר נוח. לכן, לפני הנסיעה בקש מסוכן הנסיעות שלך לא רק רשימת מסעדות מומלצות, אלא גם את רשימת בתי החולים המומלצים, בתוספת המלצות יצירתיות איך להיפצע בסביבתם.
חבילות תקשורת וגלישה
ידוע שחברות הסלולר מנקנקות אותנו כשאנחנו עוזבים את הארץ ומוכרות לנו חבילת שיחות שאנחנו לא באמת צריכים. ליתר ביטחון אנחנו גם משלמים על סינון שיחות, כדי שלא יתקשרו אלינו חלילה לחו"ל ואם נענה נשלם על פי תעריף של בוחטה שקלים לדקה.
מכיוון שהחבילה היא בדרך כלל לחודש, והנסיעה היא רק לשבוע, אני ממליץ להשאיר את סינון השיחות לכל החודש. ככה יחשבו שאתם עדיין בחו"ל, ותוכלו באמת לנוח ולא לענות לטלפונים.
יאיר ניצני הוא בעל נפלא ואב לשלוש. . חבר בלהקת תיסלם מ1980 וחובב מזון עתיר קלוריות. ניהל את חברת התקליטים הד ארצי בשנות ה80, מגיש בטלויזיה, וברדיו ,מרצה ועורך טיקסי חתונה אזרחיים. הוא נפגש עם קהל בערב בשם״ הולך פזור״ ברחבי הארץ. סיפרו הראשון ״מרים גבה״ המבוסס על הטורים הפופולריים שכתב 12 שנים ב״ישראל היום״ יצא לאור באוגוסט 2014 המשרד 035617711 הרצאות: 0545444428 פניות בנושא תיסלם באתר הלהקה www.t-slam.com, יאיר מחתן - באתר טקסים html/יאיר-ניצני./http://www.tkasim.org.il

כתבו תגובה

*

captcha *