logo

סתם יום של חול

כל העולם כולו אבק דרכים בתלתליו  טליק לזר

כל העולם כולו אבק דרכים בתלתליו טליק לזר

שבוע עבר אבל אנחנו עדיין מלקקים את פגעי מכת האובך שהפילו עלינו הייקום ורעייתו . זקני החזאים אומרים שדבר כזה לא קרה כאן 150 שנה,  אם כי  לא ברור לי מי סופר ואיך בדיוק יודעים מה קרה לפני כל כך הרבה זמן, כשאת ההבטחות של כחלון מלפני כמה חודשים אנשים פה בקושי זוכרים.

את הגברת הראשונה הליכלוך הזה טימטם לגמרי. היא שחייבת שהכל יהיה נקי ומסודר ,לא יכלה לסבול את שכבת החול הדקה שהצטברה במרפסת, על החלונות, על העציצים,על האוטו ועל הקרחת של בעלה. היא לא רצתה לחכות והעדיפה לנקות את הכל ומיד. אני כמו כל גבר ממוצע חשבתי שאין טעם. הרי עוד רגע מגיע עוד גל אובך והכל יתכסה שוב, אז בשביל מה לטרוח? אבל מי שואל אותי.

מאחר ואני טיפוס אופטימי שמוצא את הטוב בכל דבר, הצלחתי לחיות בשלום עם הליכלוך הזה ולראות את היתרונות הטמונים בו. המכונית קיבלה לוק חדש וקרבי, השכונה נראתה כמו ניו מקסיקו ופתאום היה לי תירוץ טוב למה אני לא יוצא מהבית שלושה ימים, כי אמרו בחדשות בפירוש שאנשים מבוגרים  עדיף שלא יסתובב בחוץ.

חבר שלי, רוכב אופנוע חזר הביתה בערב עם כמויות כאלה של בוץ בתוך האף שאישתו ביקשה ממנו להתעטש רק על העציצים במרפסת בתקווה שישתחרר ממנו קומפוסט.

כעת אני מבין שרוב האוכלוסייה לא נהנתה כמוני. חבר שלי, רוכב אופנוע חזר הביתה בערב עם כמויות כאלה של בוץ בתוך האף שאישתו ביקשה ממנו להתעטש רק על העציצים במרפסת בתקווה שישתחרר ממנו קומפוסט. המכוניות בארץ הפכו לסוג של דף פייסבוק כשעוברי אורח כותבים על שמשותיהן סטטוסים מהורהרים בסגנון ״ככה היא רוצה ביום של הפצצה״  ו״החול יזכור״. אזרחים רבים מצאו לנכון להתיישב במקומות ממוזגים כמו סניפי בנק, ובתמורה למחסה הסכימו לשמוע במשך שעתיים נאומים על תוכניות חיסכון נהדרות ב 0.1 אחוז ריבית לשנה. הילדים נתקעו בחדר שעות מול המחשב והסלולרי ואחרי שיצאו ממנו נראו חלשים וחיוורים מאוד. אמרתי לבת שלי שככה השמיים נראים אחרי הפצצה גרעינית, אבל היא רק אמרה 'סבבה' ונכנסה פנימה.

 ברדיו התחרו ביניהם השדרנים במציאת שירים רלוונטים לקטסטרופה, כשהלהיטים המובילים במצעד פזמוני החול היו ״ סתם יום של חול״ ו״אבק דרכים בתלתליו״ . בתחנה אחרת השמיעו את חום יולי אוגוסט של שלמה ארצי וביקשו שנשים לב לשורה ״פתאום אביך נכנס…".  במהדורות החדשות נראו החזאים כמו הסוקרים בליל הבחירות, כששרון ווקסלר בתפקיד מינה צמח ודני רופ בתפקיד קמיל פוקס. הם נתפסו מופתעים ולא מוכנים ומלמלו משפטים אפולוגטיים כמו ״ ידוע שהעננים משקרים בסקרים. הלכנו לישון אופטימיים וקמנו למציאות אחרת, לא יכולנו לחזות את השינוי במגמה" .

אבל מאין נפלה עלינו המכה הזאת? הציבור כרגיל חצוי בדעותיו. יש את אלו שרואים כאן עניין אלוהי ואולי רמז לשכר ועונש. הם אומרים שיכול להיות שהיושב במרומים מנסה להגיד לנו משהו,  להעביר לנו איזה מסר. אני מהמר שגם לו נמאס מתכניות ריאליטי וסיכומי שנה וזו דרכו להעביר ביקורת. מקובל אחד אמר שאולי זה פרומו לקראת יום כיפור ומצוות תשליך. אוהד כדורגל אמר לי שזו דרכו של הקב"ה להראות שהוא לא מרוצה מהעובדה שרוצים לבטל את הכדורגל בשבת. הוא שרגיל לשמוע מהמגרשים את השאגה ״יש אלוהים״ מעוניין להמשיך את המשחקים בשבת כי זה עושה לו נעים ומאדיר את שמו.

כמו בכל ארוע חריג ובילתי מוסבר התחילו להשמע גם תאוריות קונספירציה . גיאולוגים טוענים שאולי זו נקמת התושבים באיזור הרכבת הקלה  שבעזרת מאווררים הרימו את החול מעלה מעלה כדי לייצר מודעות. היו כאלה שאמרו  שמדובר באבק העולה מתחת לנעליהם של מאת אלפי הפליטים מעיראק וסוריה שעוזבים את האדמה היבשה של המזרח התיכון בדרכם לאירופה. שמעתי אפילו סברה שמדובר בתרגיל של צה"ל שמדמה התקפה כימית, והיו שנשבעו לי שזו הסיבה שבגללה נתניהו נסע פתאום ללונדון , כי בלונדון, וזה ידוע, האקלים יותר נוח.

כמו בכל משבר גם פה יש מרויחים ומפסידים.   המפסידות הגדולות הן חברות הנקיון. אם ביום רגיל מנקה משרדית אוספת את השקית עם הניירות הגרוסים ומעבירה איזה מטלית לחה פתאום נוצרה בעיה אמיתית. פתאום צריך לנקות על באמת, עם דלי וסמרטוט, ותריסים וחלונות. עוזרות הבית הרוויחו תירוץ חדש לנופף בו בכל פעם שיתגלה אבק מתחת לספה. "אה זה? זה מהאובך הגדול ״.

 מכוני שטיפת המכוניות  גם הם במפסידים. הם ישבו בטלים מעבודה כמעט שבוע, שתו קפה ובהו במברשות, ועכשיו הם מנסים להדביק את הקצב. לפי התחזיות יש כמליון  מכוניות שאמורות להשטף בכ 200 מכוני שטיפת רכב ברחבי הארץ. ההערכות האופטימיות מדברות על זה שזה ייקח לפחות שנה.

בר רפאלי ספגה מכה קשה אחרי שאחת ממסיבות הרווקות הבלתי נגמרות שלה , זו  שתוכננה להתקיים על חוף הים, בוטלה. החברות שכבר היו במסיבה במלדיביים, בחפלה ביוון  ובאירוע בכותל, היו מאוד עצובות , והשמועה היא שכדי לנחם אותן רפאלי מתכננת עוד תריסר מסיבות רווקות ברחבי הגלובוס, עד שלא יישאר גבר אחד על הפלנטה שלא ידע שהיא מתחתנת.

במרוויחים הגדולים ניתן למצוא  את יצרני מקלות האוזניים שעובדים מאז האובך במישמרות רצופות  ומלפפים בלי הפסקה צמר גפן על קיסמים. את יצרני המגבונים הלחים, המטאטאים, חברת "המברשת רוחמה" וכל יצרני חומרי הניקוי שחווים בוננזה מטורפת. גם חברת החשמל הרוויחה בגדול ונהנתה משבוע של מזגנים מסביב לשעון והכנסות שיא.

תאגידי המים מרוויחים כעת מהביקוש העצום למים לשטיפה ונקיון,ומפלס הכינרת יורד כל ערב עקב מיקלחות חריגות של תושבי ישראל.

אבל המנצחים הגדולים באמת הם ללא ספק בעלי הג'יפים היוקרתיים, היאפים והמתעשרים החדשים, שהכי שטח שהג'יפ שלהם ראה עד היום זה המדרכה ברחוב יהודה מכבי בתל אביב.  הם הסתובבו השבוע עם אוטו מאובק וספרו לכולם שהם הרגע חזרו מטיול בוואדי קלט, שאין כמו לצאת לטבע, ושיש לנו ארץ מדהימה.

חבל רק שצריך רק לחכות שהאובך ישקע כדי לראות אותה.

יאיר ניצני הוא בעל נפלא ואב לשלוש. . חבר בלהקת תיסלם מ1980 וחובב מזון עתיר קלוריות. ניהל את חברת התקליטים הד ארצי בשנות ה80, מגיש בטלויזיה, וברדיו ,מרצה ועורך טיקסי חתונה אזרחיים. הוא נפגש עם קהל בערב בשם״ הולך פזור״ ברחבי הארץ. סיפרו הראשון ״מרים גבה״ המבוסס על הטורים הפופולריים שכתב 12 שנים ב״ישראל היום״ יצא לאור באוגוסט 2014 המשרד 035617711 הרצאות: 0545444428 פניות בנושא תיסלם באתר הלהקה www.t-slam.com, יאיר מחתן - באתר טקסים html/יאיר-ניצני./http://www.tkasim.org.il

כתבו תגובה

*

captcha *