logo

רק אני והרחפן שלי

איור: עובדיה בנישו

להדפסה pdf

השבוע התגלגל לידי מאמר המתאר תופעה טכנולוגית פלילית חדשה. מחוץ לבתי כלא בארה״ב ובכמה מדינות אחרות נתפסו מעופפים להם רחפנים שנשאו כלי נשק, סמים, טלפונים סלולריים ועוד כל מיני מוצרים שקשה להשיג בבתי כלא, ומשום מה לא נמכרים שם בקנטינה. הרחפנים, שהופעלו על ידי גורמים חיצוניים שקיבלו הזמנות מתושבי הכלא החביבים, הגיעו עד לחלון התא של האסיר המזמין, פרקו את מרכולתם בלי לחכות לטיפ, ושבו – בדרך כלל – לבסיסם בשלום. לא ברור אם ההזמנות לבתי הכלא בוצעו אונליין, אבל אם כן אני יכול להציע לשירות את השם האינטרנטי: מעשי־yahoo.
הנזקים של נשק וסמים בכלא ברורים, ולגבי הטלפונים – מתברר שהם מאפשרים לבוסים של ארגוני הפשע להמשיך לנהל את עסקיהם הלגיטימיים לגמרי מתוך הכלא, כולל גלישה באינטרנט ומסחר במטבעות דיגיטליים.
מאז ומעולם היו הברחות לבתי כלא, אבל הרחפנים מאפשרים להבריח סחורה גדולה, קטלנית ובכמויות נרחבות הרבה יותר. בתי הסוהר דאגו למנוע בריחה של אסירים באמצעות חומות גבוהות, גדרות תיל וסתימת פרצות מתחת לאדמה ובביוב (אצלנו זה פחות הצליח), אבל לא נערכו להגן על בית הסוהר מפני חדירה של כלי תעופה מהשמיים, שממש לא עולים כמו מסוק וניתנים להפעלה על ידי כל ילד בן 10.
עד שהשב״סים ברחבי העולם ימצאו פתרונות לבעיה, אני מזהה כאן הזדמנות עסקית נהדרת לתעשייה הביטחונית הישראלית, שכבר נטרלה ויירטה כמה וכמה רחפנים עוינים בגבולות ישראל. זה הזמן למכור לבתי הסוהר ברחבי העולם מערכות של כיפת ברזל (שתשנה את שמה ל״כיפת אברג׳ל״) וטילי נ"מ (נגד משלוחים), כולל תפעול שלהם בידי חיילים משוחררים שישמחו לטייל קצת בעולם.
אבל למה להסתפק רק בצד של שומרי החוק? אנחנו יכולים להציע גם לצד העברייני את שירותינו ואת שמנו הטוב. מפעילי מזל"טים וטייסים במיל' יוכלו להוביל להק של רחפנים מעבר לסורגי האויב ולספק לאסירים משלוחים מכל הבא ליד – כולל ארוחות גורמה דרך החלון, שתייה חריפה, מוצרים מהדיוטי פרי, או אפילו שירותים כמו ערבי שירה בציבור באמצעות רמקול שירחף בחלונם וינגן להם פלייבקים של שירים ידועים תוך כדי שהוא מקרין שקופיות של המילים על קירות התא, כדי שכל האגף יוכל לשיר בצוותא.
ברור שהשימוש ברחפנים לא יסתכם בתרומה למגזר העברייני, וייכנס חזק לעוד תחומים בחיינו.

ההורים רוצים לוודא שהגננת מתייחסת יפה לילד שלהם בגן? שיעלו רחפן שיסייר מעל חצר המשחקים ויעביר להם צילומים שיוכיחו שהכל בסדר עם הילד, ושהוא בסך הכל מאכיל ילד אחר בקובבות מחול. הגננת מתקשרת לבשר ששכחתם להביא עם הילד חיתול להחלפה וכרגע הוא מריח כמו שירותים בתחנת דלק? שלחו רחפן עם החוסרים לעבר הגן.
הילד המבולבל שלכם שכח בכיתה את מחברת החשבון, ואפילו דוקטור למתמטיקה לא מסוגל לחשב את הזמן שייקח לכם לנסוע להביא אותה בפקקים? תתקשרו לשומר שישלח את המחברת של הרחפן עם רחפן. ובהזדמנות זו, אולי שהרחפן גם יעזור לילד עם השיעורים, הוא בטוח יידע לעשות את זה יותר טוב מכם.
בעיה שעלולה להתעורר בעידן הרחפנים היא שהילדים שלנו שולטים ברזי התעופה הרבה יותר טוב מאיתנו, ויהיה קצת לא נעים אם אבא יצטרך לבקש מבנו בן ה־8 לעזור לו לתפעל את הרחפן, כך שהוא יוכל להביא לו מבית המרקחת את התרופה נגד כאבי פרקים. אבל כפי שלמדנו מעולמות הטלפון החכם, אם תיתנו לנו קצת זמן – גם אנחנו נלמד להפעיל את הצעצוע החדש, ובינתיים, נחמד שעכשיו הילדים הם אלה שיקבלו אחריות לכל נושא ההסעות וההובלות במשפחה ויורידו מההורים את הנטל. הרחפנים יוכלו להביא מצרכים מהסופר, לאסוף ניקוי יבש מהמכבסה, ואולי אפילו להוציא כסף מהכספומט. צריך רק לוודא שהרחפן לא ימסור את המספר הסודי לעוברים ושבים או שהשטרות יעופו לו ברוח.
אני לא ממציא שום דבר כשאני מדבר על רחפנים שיביאו משלוחי מזון מהסופר וממסעדות לבתי הלקוחות, ויגרמו לשליחים של וולט על הקטנוע להיראות עדכניים כמו נהגי כרכרות. אמזון התחילו לעבוד על זה, אבל לא בטוח שכבר הבינו איך לוודא שמשלוח של מרק חם לא יהפוך לגשם של קניידלך על ראשם של עוברי אורח תמימים.
נוסף על כך, לא בטוח אם כבר מצאו פתרון לתרחיש שבו משלוח ממעדנייה יותקף באוויר על ידי עורבים רעבים, או שאווז בר יגלה את בן הדוד שלו מונח בחמגשית במשלוח ממסעדת "אווזי" וירצה לנקום. בכלל, עם התגברות המגמה האווירית, הציפורים והעטלפים עשויים להיות מופתעים מהפלישה של בעלי הכנף ממשפחת הממונעים למרחב שלהם.
מצד שני, אולי עכשיו הם יבינו איך תושבי חיפה מרגישים מול ההשתלטות של חזירי הבר על העיר. אם הייתי חקלאי שסובל מעופות שאוכלים לו מהעצים, או משקנאים שהפכו את בריכות הדגים שלו לבופה – הייתי ממציא רחפן דחליל (שיקרא דחפן או דחלן), שיהיה למשל רחפן בצורת עיט או בצורת זאב מעופף, ויבריח משם את כל שאר הציפורים. צריך רק לשים לב שאחרי תקופה מסוימת הדחפן לא יהפוך בעצמו לציפור מוגנת, וגם יזכה לגיבוי של ועד עובדי התעשייה האווירית שיטענו שמכיוון שהוא מצויד באינטלגנציה מלאכותית – מגיעות לו קביעות, העלאת שכר וחופשה שנתית בכל מקום שהוא יבחר לטוס אליו, בלי שתיגמר לו הבטרייה.

תחום אחר שאותו הרחפנים יכולים לשדרג הוא ענף המציצנות, ואין ספק שסוטים וסטוקרים שעד היום נאלצו לסכן את נפשם בטיפוס על מרזבים – יוכלו מעכשיו לשבת על המרפסת עם חצי אבטיח ולשלוח את הרחפן למשימה סודית בעורף השכנה. זה כמובן יפתח תעשייה נוספת, של ספרי כתובות של מפורסמים שעשויים להיות יעדים אטרקטיביים להצצה ויוגדרו כ״שווים רחפן״.
יש לקוות שבעתיד הלא רחוק רחפנים יוכלו להוציא במקומנו את הכלב לעשות בגינה, וגם יאספו אחריו את הקקי ויטיסו אותו לפח.
הרחפן יעמוד במקומנו בתור למשרד הפנים ויאסוף דרכון מחלון ייעודי (רק חשוב לוודא שהוא לא יצטלם במקומנו לתמונת הפספורט), ולקשישים יהיה רחפן פיליפיני שייקח אותם לטיול בגינה הציבורית, ידחף את כיסא הגלגלים וידאג להם לתרופות. רחפן משוכלל במיוחד יוכל גם לתלות כביסה, ואם אין לך מרפסת תוכל להשקיע בשני רחפנים שיחזיקו בשמיים חבלי כביסה מתוחים, ללא צורך במרפסת.
כל הילדים אוהבים בגיל מסוים שהוריהם אוחזים להם בידיים ועושים להם את התרגיל המכונה "האווירון", אבל מכיוון שהורים נוטים קצת פחות ליהנות מהתרגיל – או לפחות מרגישים שהם מיצו אותו החל מהילד השני – מעתה הם יוכלו לקשור את הילד לזוג רחפנים שייקחו אותו לאווירון כמעט אמיתי.
המצב החדש יקטין מאוד את השימוש במכוניות, אבל עלול ליצור פקקים בשמיים. זה יצריך נתיבים ייעודיים לרחפנים, כבישי אגרה לממהרים, שיטור אווירי, מכמונות מהירות לרחפנים לא זהירים ובדיקות ינשוף, שיחייבו כל קבוצת רחפנים לבחור רחפן תורן. אחרי כמה תאונות אוויריות, כולל פציעות כנפיים, יהיו חייבים להסדיר את התחום, אנשים יצטרכו לקבל רישיון להטסת רחפן, ואני גם רואה בדמיוני נקודות וקורסים להטסה מונעת.
תהיה כמובן גם תעשייה של מוסכים לתיקונים ופחחות וביטוח, ושרלטנים שיסבירו לך שהלך הגיר ושאצלי הכל זה חלפים מהיצרן המקורי, שהוא חנות הצעצועים הג׳ונגל של מוטי.
לא ירחק היום ואנשים יתהדרו ברחפני מותג של ב.מ.וו, מזרטי ולקסוס, וברחפני ארבע־על־ארבע שיכולים לטוס גם בגשם, בשלג ובבוץ.
צריך עוד להבין מה עושים במקרה של תאונה, ואיך הרחפנים אמורים לעמוד בצד ולהחליף פרטים של הביטוח.
את הנושא ההכרחי של קללות בכביש אפשר לפתור בכך ששני מפעילי הרחפנים שנקלעו לעימות בדרך, יוכלו לשגר האחד לשני קללות בהודעות קוליות בווטסאפ, פלוס אמוג׳י של אצבע משולשת. רחיפה נעימה.

יאיר ניצני הוא בעל נפלא ואב לשלוש. . חבר בלהקת תיסלם מ1980 וחובב מזון עתיר קלוריות. ניהל את חברת התקליטים הד ארצי בשנות ה80, מגיש בטלויזיה, וברדיו ,מרצה ועורך טיקסי חתונה אזרחיים. הוא נפגש עם קהל בערב בשם״ הולך פזור״ ברחבי הארץ. סיפרו הראשון ״מרים גבה״ המבוסס על הטורים הפופולריים שכתב 12 שנים ב״ישראל היום״ יצא לאור באוגוסט 2014 המשרד 035617711 הרצאות: 0545444428 פניות בנושא תיסלם באתר הלהקה www.t-slam.com, יאיר מחתן - באתר טקסים html/יאיר-ניצני./http://www.tkasim.org.il

כתבו תגובה

*

captcha *