logo

שיהיה לכם לבריאות

איור טליק לזר

חגים משמעותיים, וחג הפסח בפרט, הם מלכודות בריאותיות בעלות השפעה דרמטית עלינו, שמשום מה
לא מתייחסים אליה בכובד הראש ובכובד הבטן הראויים.
   חברים ומכרים מספרים לי בימים האחרונים על מיני מחושים ומכאובים חדשים, ולא צריך להיות פרופ' ברבש כדי להבין שהם נגרמו בשל אירועי החג ומטלותיו. כל מי שהיה צריך לארח משפחה עבד כמו חמור והתעייף פיזית ונפשית, ואחרי שעמדת שעות עם האוטו ושלושה ילדים בפקקים במהלך חול המועד, לא פלא שהגוף שלך מרגיש כמו גרוטאה. עם כל הכבוד לעבדים במצרים, גם אותנו מעבידים בפרך בהקמת שולחנות ובהובלת כיסאות וסבתות, רק שבמקרה שלך, לא יוצאים מעבדות לחירות אלא מעבדות לטיול בנחל עמוד.
בוקרו של ליל הסדר מתחיל במסע קניות ארוך, המלווה בסחיבה לא נורמטיבית מהסופר ומחנויות אביזרי בית. אנשים רוצים שיחשבו עליהם מחשבות טובות, וליל הסדר הוא הזדמנות להעמיד פנים שיש לך בית מעוצב ומטופח, מה שמביא לרכישה סיטונאית של נרות ריחניים, מעמדים לאוכל חם ואגרטלים בכמות שמספיקה לאולם חתונות. אחר כך מצווה על מארגני הסדר להעמיס 15 כיסאות לסלון מהשכנים, לגרור שולחן מהמחסן, לשאוב את השטיח ולעשות ספונג׳ה, ולשלוף ולסדר 20 סטים של סכו״ם, צלחות וכוסות. בהמשך מתבצעים חליצת פקקים מבקבוקי יין, חיתוך ירקות ותפעול של סירים במטבח במשך שעות – או למצער, רחיצת כלים, אם אתה ידוע ככזה שבמשפחה הוצא נגדו צו הרחקה מאזור הכיריים מכיוון שהצלי שהכין בשנה שעברה נחשב לפשע נגד האנושות.
כל אלו יוצרים אצל מי שעבר את גיל 45 ולא משתתף בתחרות איש הברזל לחץ מיותר על עמוד השדרה, ומי שמתעורר למחרת עם כאבי גב ולחץ נפשי, יבין מדוע.
נוסף על כך, בליל הסדר אנחנו סובלים מאכילה מוגזמת, שהיתה נחשבת כזו אפילו אם היית חולק את כל מה שאכלת עם אליהו הנביא. אחרי שתקעת את הכרפס יחץ פלוס מצה, ביצה, זרוע וסלרי, מגיעה הרעלת הסוכר של החרוסת, שבניגוד למה שמקובל לחשוב, נהוג לאכול אותה בפסח כי זה עושה לגוף צורה של פירמידה. רוב בני האדם הנורמליים לא מסתפקים בטעימה סמלית של המעדן ועושים כמה סיבובים מוקדמים, כשהיא עטופה בחסה עם מצה, כאילו לא ידעו שעוד דקה מגיעה ארוחה עם דגים, בשר, אורז, תפוחי אדמה, כבד קצוץ ואחר כך גם איזו עוגת קוקוס לקינוח.
וכל זה בלי לשקלל את כמות היין, ששתינו על פי דין בארבע כוסות. הבלאגן הקולינרי הזה, יחד עם חביתת המצות של הבוקר שאחרי, צפוי לגרום להמשיך את ליל הסדר בבוקר של אי־סדר בבטן ובשירותים, כולל עצירויות וצרבות במהלך כל החג, שישבשו כל התנהגות נורמלית כשהקיבה שלכם תצעק לעבר הישבן ״שלח את עמי״. אם חשבתם לרגע שמכשיר השקילה באמבטיה התקלקל כי ״משהו לא בסדר״, כדאי שתחשבו שוב. המכשיר תקין לחלוטין. אלה אתם שהתקלקלתם.

 

כתוצאה מהאמור לעיל ומעוד כמה עניינים, עם ישראל מתחלק בפסח לשתי קבוצות עיקריות: מרוויחים ומפסידים.
עם המפסידים ניתן למנות את הזוגות הנשואים וההורים. אחרי שנה של סגרים, עבודה מהבית ולימודים בזום, ואחרי שהעניינים התחילו לחזור לשגרה, חזרנו שוב לצפיפות הדביקה בבית, מה שיכול לגרום לסכסוכים משפחתיים מסוגים שונים. האישה מאוכזבת מהתרומה המינימלית של הבעל למאמץ הכללי, לתחזוקת הבית ולגלגול הקניידלך; הבעל מרגיש שלא מניחים לו להיות רגע עם עצמו ולקרוא עיתון; ושני ההורים מגלים שהם מגדלים בבית חבורה של פרזיטים, שלא עוזרים באף אחת מעבודות הבית, כולל שיעורי הבית שלהם, אבל דורשים שלוש ארוחות ביום בלי להרים את הראש מהסלולר.
תוסיפו את פוליטיקת ליל הסדר המשפחתית, שלידה המריבות סביב הרכבת הממשלה הן סדנת ויפאסנה – והרי לכם מתכון למשבר משפחתי עסיסי. המרוויחים הישירים הם יועצי הזוגיות והמטפלים המשפחתיים, שרק מחכים לטלפון שלכם אחרי החג, יחד עם הדיאטנים.
במקרים קשים יותר יסתיים החג בפרידה של ממש וביציאת מצרים של הבעל מהבית לדירת רווקים, מה שהופך גם את עורכי הדין לענייני גירושים למרוויחים גדולים, יחד עם סוכני הנדל"ן. שלא לדבר על הפסיכולוגים, שייהנו מאוד מהילדים שלכם בהמשך החיים.
אם שרדתם את ליל הסדר ויצאתם לחופשה משפחתית, מי שירוויח מכם יפה הם אנשי ענף המלונאות והצימרים. אחרי תקופה קשה הם דפקו קופה בפסח, העלו מחירים והתאזנו. עם זאת, כשהם יגלו את הנזקים שהנופשים הישראלים השאירו להם בחדרים, כולל פרקט שרוף ממנגל בסלון ושקיות במבה בביוב של האמבטיה, הם עוד יתגעגעו לימים היפים של הקורונה.

 

בצד המפסיד, אחרי שבשנת המגיפה ״הטבע התעורר״, בחג הנוכחי המטיילים חזרו וגרמו לטבע לרצות לחזור לישון. אלפי מבקרים יצאו לחופים, לנחלים ולשמורות במיטב רכביהם ומנגליהם, והוסיפו לרשימת המפסידים את הפרחים הרמוסים, חיות הבר, הדגים שמנסים לא להיחנק מאריזות של ביסלי, וגם התרנגולות והפרות, שהפכו לסטייקים ולשיפודים.
המרוויחים היחידים כאן הם המטיילים, שנהנו מכל הטוב הזה והשאירו למרוויחים הנוספים – חברות המיחזור, שמחסניהן התמלאו בכמויות אשפה של שנה שלמה.
גם בעולמות התקשורת יש מרוויחים ומפסידים, ואי אפשר שלא לשים לב לשעמום הנורא של שידורי החגים. רוב הטאלנטים נמצאים בבית או בטיולים עם המשפחה, וזכייני הטלוויזיה משאירים את הצופים עם תוכניות מוקלטות, לקטים מהשנה שעברה ותוכניות שנפסלו לשידור בשלב הפיילוט.
המפסידים הם כמובן הצופים המסכנים, שצריכים לצפות בשעמום הזה. המרוויחים הגדולים הם מגישים צעירים, שזוכים להגיש את מהדורת החדשות של ערב החג, למרות שהיחידים שרואים אותם הם כנראה ההורים שלהם. וגם זה, רק כדי להגיד: ״אני לא מאמינה שהכפוי טובה הזה העדיף לעבוד במקום לבוא לליל הסדר. רעב? שילך לאכול אצל קושמרו״.
יאיר ניצני הוא בעל נפלא ואב לשלוש. . חבר בלהקת תיסלם מ1980 וחובב מזון עתיר קלוריות. ניהל את חברת התקליטים הד ארצי בשנות ה80, מגיש בטלויזיה, וברדיו ,מרצה ועורך טיקסי חתונה אזרחיים. הוא נפגש עם קהל בערב בשם״ הולך פזור״ ברחבי הארץ. סיפרו הראשון ״מרים גבה״ המבוסס על הטורים הפופולריים שכתב 12 שנים ב״ישראל היום״ יצא לאור באוגוסט 2014 המשרד 035617711 הרצאות: 0545444428 פניות בנושא תיסלם באתר הלהקה www.t-slam.com, יאיר מחתן - באתר טקסים html/יאיר-ניצני./http://www.tkasim.org.il
  1. ויקי
    חחחחחחחחחח, כמה נכון...גדול
  2. Nina R. Davis
    בקיצור, ליל הסדר הוא עונש שלא כתוב בתורה (לא בדקתי, אבל אני די בטוחה! הוא המצאה מאוחרת יותר של איזה רבנים או תלמידי "חכמים" משועממים בגולה...), והצעד הנבון ביותר הוא להתחמק ממנו. אשר לטיולים בחיק הטבע בחול המועד -- הצילו! רק לא זה! מעדיפה להישאר בבית עם "האחים קרמזוב" -- 737 עמודים! מספיק בקלות לכל חול המועד... ואחר כך אפשר עוד להשוויץ שקראתי אותו!

כתבו תגובה

*

captcha *