logo

העם עם הבולען

איור: עובדיה בנישו

להדפסה pdf

השבוע, כשכבר חשבנו שהדבר הכי מפתיע שיכול לקרות בנתיבי אילון זה שלא יהיה שם פקק באמצע היום, צץ לו ליד מחלף השלום בולען בעומק של 12 מטר. בנס אף אחד לא נפגע, אבל  נוצרה תגובת שרשרת של חסימות כבישים ועומסי תנועה, שלא לדבר כל הסקרנים שהגיעו כדי לראות את הפלא והגבירו עוד יותר את העומס, והכל ביחד יצר בלגאן גדול ששיבש את שגרת הפקקים הרגילה.

למחרת, האזרחים התבקשו לא להיכנס לעיר ולעבוד מהבית – בקשה שלא ממש תופסת לגבי נהגי המוניות שיתקשו לקחת נוסעים בזום – וחיילים קיבלו אישור מיוחד לאחר לבסיסים בלי שזה יעלה להם בשעה ביציאה. שרת התחבורה הודיעה מיד שהן מטפלות בבולען ומוודאות שאין בולענים (או בולעניות) נוספים והודתה לציבור שנשמעה להנחיות. מיד לאחר מכן נדרשו לסוגייה גם פוליטי.אים אחרים, שמיהרו לרתום את את כל נסיונם ויכולתם למען המטרה הנעלה של הטחת האשמות הדדיות אחד בשני וויכוחים איזה שר ואיזו ממשלה אחראים על הווצרות הבולען. אם לקראת הבחירות אחת המפלגות לא תתאפק ותשתמש בסלוגן ״העם עם הבולען״. רק פאר טסי לא ניצל את ההזדמנות והלוקיישן כדי לעדכן את שירו ״דרך השלום״ עם השורה ״היא מזמינה הפוך לשנינו ורק מתלוננת על החור״.

למרות שאינני מבין גדול בגאולוגיה, נתקפתי מיד בפחד שהכל נובע מהחלטורה והחפיף הישראליים ושגם כל המגדלים בסביבה, ויש שם רבים, שגם ככה נראים לי גבוהים מדי, נבנו אולי בשיטת הפלקל המפוקפקת ומתישהו גם הם יקרסו ויהפכו את כל האזור לבולען אחד גדול.

זה לא הבולען הראשון שמתגלה בישראל, באיזור ים המלח כבר יש יותר בולענים מתיירים עם פסוריאזיס, והיו כבר אנשים ששילמו בחייהם בכל מיני בניינים שנבלעו אל תוך עצמם – אבל אני מציע להסתכל על העניין קצת אחרת, לנסות להבין מה היקום מאותת לנו כאן ואיך אפשר להפוך את הבולען ליתרון או כמו שאומר הפתגם: אם החיים נתנו לך בולענים, תעשה מהם בולענדה.

הכי קל זה לנסות לסתום כל בור שנפער, אבל אולי יש עוד אופציות על השולחן, או על הכביש? – וסליחה מראש שאני חופר…

עבור אנשים מסוגי למשל, הסובלים מפחד גבהים, אפשר לנצל את הבולענים לכריית מגדלים חדשים אבל הפעם, במקום לגובה – לעומק. הפרוייקט, שיכול להיקרא מרתפי עזריאלי, גם יכול לפתור את בעיות הצפיפות ומצוקת הקרקעות מהן סובלת המדינה, ואם אפשר לבנות איים על הים מול חופי תל אביב, מה רע בדירה קו ראשון למאגר מי תהום? מכיוון שמחירי הקרקעות רק עולים, יתכן שהגיע הזמן להתחיל לבנות מתחת לקרקע, במסגרת  מבצע ״בולען למשתכן״ ומי שמחפש בור בסטנדרט קצת יותר גבוה יוכל לקנות נכס ב״מעמקי גינדי״ או בפרוייקט ״yoo הנה חפרפרת״.

השכונות התת קרקעיות ייהנו מגישה נוחה לרכבת התחתית, שעבורן תהיה סתם רכבת. בניגוד לבניינים רגילים, השכונות התת קרקעיות יהיו מוצלות, מה שיחסוך בשימוש במיזוג אוויר ובפליטת גזי חממה. לגבי הרכבת, מכיוון שכבר ברור שזה גדול עלינו לחפור ולהקים רכבת תחתית שתתחיל לפעול לפני שנת 3000, יתכן שזהו חבל ההצלה שלנו ואולי הטבע פשוט ריחם עלינו ואמר בואו נעזור עם החפירה למסכנים האלה שמנסים כבר 60 שנה להקים רכבת תחתית.

כשנבין שהבולען אינו הבעיה אלא הפתרון, הכל יהיה יותר פשוט.

רשת תת קרקעית של בולענים ורכבות יקלו על בעיית הפקקים וגם יספקו פרנסה למאות נגנים תת קרקעיים ומרכזי קניות וכולנו נוכל לנסוע ולהכנס לתל אביב באמצעות כניסות נוספות ולנהוג לא רק באיילון דרום ואיילון צפון אלא גם באיילון תחתון או בשמו החדש נתיבי בולענון.

עם קצת יוזמה וחשיבה חיובית שרים ובעלי תפקידים יוכלו לקחת קרדיט על חפירת הבולענים ולגזור סרט בטקס חניכת הבולען החדש.

לפני שמתחילים לחפור ולבנות, צריך כמובן גם לבדוק טוב טוב שהבולען לא מונח על שייריו של קבר יהודי עתיק או על חורבות העיר הרומית העתיקה בולענופוליס. מצד שני, תגלית כזו יכולה להפוך את הבולען לאתר תיירות ויתכן בכלל שהגיע הזמן לשווק את הבולענים בתור פלא-טבע בסגנון הגייזרים של איסלנד או בתור אטרקציה ארכיטקטונית כמו המזרקות של רומא, ולהביא לכאן תיירות בולענים מכל העולם. בקיץ יהיה אפשר למלא את הבולענים במים, להגיד שהאספלט מסביב מכיל מינרלים בעלי סגולות מרפא ולמכור בקבוקים של ״מוצרי בור המלח״.

יהיה צריך רק לפתור את המחלוקת בין המדינה, שתרצה שהאתר יהיה חלק מרשות הגנים והאתרים ההיסטוריים במשרד התיירות, לבין עיריית תל אביב שתטען שהבולען הוא אטרקציה תל אביבית קלאסית, תגבה עליו ארנונה מוגזמת, תצבע אותו באדום לבן ותחלק קנסות לכל מי שיחנה בסביבה.

מבלי להסגיר חלילה סודות צבאיים שיכולים לסייע לאויב יימח שמו, ראוי להזכיר שהבור שנפער נמצא במרחק פיזי קרוב ביותר לבור מפורסם אחר, זה שבקריה, שעל פי מקורות זרים משמש את צהל ואת ראשי כוחות הבטחון. כך שאולי הבור החדש הוא בכלל נסיון של גורמים עויינים לחפור מנהרה מעזה כדי להגיע לבור הסודי שלנו וכולי תקווה שלפני שסגרו אותו בדקו אם אין איזה חמאסניק שזוחל שם.

אחרי שיצוצו אינשאללה עוד בולענים ברחבי תל אביב, גם חברות הטכנולוגיה הישראליות יוכלו לתת יד לאטרקציה הציונית שכמוה לא ראינו מאז תעלת בלאומילך. ווייז תייצר מפה מיוחדת לתל אביב שתכלול גם מימד של עומק, כולל הודעות שיעדכנו  אותך ש״רכב נבלע בשולי הדרך״ או ״בעוד מאתיים מטר תיפול לבור השני מימין״ בגלגלצ ידווח שמשה תיזמן שלוש שניות מפסגת הבור ועד שדפק את הראש בקרקעית של בולען לה גארדייה. גם חברות המשלוחים יתאימו את עצמן למציאות החדשה ויפתחו כליי רכב בעלי יכולת נסיעה תת קרקעית שיודעים לשלב נסיעה בחול ומים – וביננו, כמו שהשליחים של היום נוסעים בכבישים, גם בור של עשרה מטר לא ייראה להם כמו משהו מסוכן במיוחד.

משרד התחבורה יפתח סט שלם של תמרורים, למשל ״זכות קדימה לנופלים מימין״ ו״ מהירות נפילה מותרת – עד 400 קמ״ש״,  ומעתה אימרו במקום רמזור – רמ-בור.

אם נתמקצע בתחום נוכל בהמשך לפתח גם ענפי ספורט בולעניים, וכמו שיש לנו בחורף את החוכמולוגים שרצים עם הג׳יפים ארבע על ארבע להסחף בשיטפונות וצריך לחלץ אותם עם מסוק, חובבי הבולענים יקפצו אל תוך בורות באיילון ובעוד כמה שנים יהיה לנו אלוף אולימפי ישראלי בקפיצה לבור או בריצה לעומק.

בינתיים אני ממליץ לכל מי שנוסע ברחובות תל אביב לשים על ראשו קסדה. אין לדעת מתי תיפול לבולען, יפול עליך מגדל או שתיפול על יום רגיל וסתם יעלה עליך איזה קורקינט חשמלי.

שנה טובה ויציבה.

יאיר ניצני הוא בעל נפלא ואב לשלוש. . חבר בלהקת תיסלם מ1980 וחובב מזון עתיר קלוריות. ניהל את חברת התקליטים הד ארצי בשנות ה80, מגיש בטלויזיה, וברדיו ,מרצה ועורך טיקסי חתונה אזרחיים. הוא נפגש עם קהל בערב בשם״ הולך פזור״ ברחבי הארץ. סיפרו הראשון ״מרים גבה״ המבוסס על הטורים הפופולריים שכתב 12 שנים ב״ישראל היום״ יצא לאור באוגוסט 2014 המשרד 035617711 הרצאות: 0545444428 פניות בנושא תיסלם באתר הלהקה www.t-slam.com, יאיר מחתן - באתר טקסים html/יאיר-ניצני./http://www.tkasim.org.il
  1. ויקי
    חחחחחחחחחחח, אתה גאון הרעיונות...שנה טובה ופוריה, חג שמח
  2. דיויד
    כיף ממש לקרוא אותך. שנה טובה!!

כתבו תגובה

*

captcha *