logo

דרישת שלום

איור: עובדיה בנישו

להדפסה pdf

כשהייתי בן 11, הערצתי את יגאל בשן. מאוד אהבתי את השיר "עושה שלום", בלחנה של נורית הירש, שהשתתף באיזה פסטיבל. הוא מתחיל שקט ורגוע עם קלרינט יהודי גלותי, ואז נכנס התימני יפה התואר יגאל בשן בקולו המלכותי, בדיקציה ובוויברציה שמזכירה זמרי סן רמו. אחר כך נכנסים התופים הקצביים, הכמעט ג'אזיים, פריבילגיים שכאלה – ובסוף השיר הקהל יוצא מגדרו.

סבא שלי, שהיה אדם דתי, נאור, ליברלי ואוהב תרבות, אמנות ומוזיקה, נהג לקחת אותנו בחגים לבית הכנסת האיטלקי ברמת גן. בין המזמורים, שאת מנגינתם אני זוכר עד היום, וגם בברכת המזון, הוא שילב את הטקסט הלא מאוד ארוך, שידעתי כמובן בעל פה מהשיר: "עושה שלום במרומיו, הוא יעשה שלום עלינו ועל כל ישראל ואמרו אמן". הטקסט הזה חזר הרבה פעמים בחיי, כולל בהלוויות של הוריי, כחלק מהקדיש.

 

אני לא אדם דתי, ואני בטוח שדעותיי ידועות. אני הולך להפגנות, נפעם מהרוח המדהימה שיש בהן ומהצעירים שבא לי לחבק אחד־אחד. אני משווע למדינה יהודית, דמוקרטית ושוויונית ברוח מגילת העצמאות, בלי פשרות.

אני לא אוהב, בלשון המעטה, את מה שקורה לנו. לא אוהב את השנאה, את ההתבהמות ואת הטקסטים המגעילים בסגנון "צפונבון", "פריבילגים" ו"אנרכיסטים", ותוהה למה הפוליטיקאים שלנו חושבים ששימוש במילים ברמת שוק מקדם את החינוך בישראל.

אני לא אוהב גם שמשקרים לי שוב ושוב (ושוב), כולל זה שמספרים לי שראש הממשלה חטף מכת שמש, ובינתיים משתילים לו קוצב לב (מזל שלא השתילו שם פוליגרף).

אני מפחד מהרגע שהטייסים לא יגיעו לטוס, וחושב שהם, וכל מי שלא מוכן להתנדב במציאות הנוכחית, צודק. אני מפחד מהעובדה שגל של מתנדבים שעוזרים להוריד קצת את העומס מהשוטרים פורשים, כי הם לא רוצים להיות חלק מקבוצה שמכה מפגינים.

אם אני צריך לבחור למי להקשיב, אני מעדיף את ההמלצות של ראשי השב"כ והמוסד לשעבר, מפקדי צה"ל, המפכ"לים, אנשי ההייטק והכלכלה, המדענים וראשי האוניברסיטאות, על פני דודי אמסלם, איתמר בן גביר, שר התקשורת שלמה קרעי שרוצה לסגור את הערוצים שלא נראים לו, או שרים שמכירים היטב את השב"כ, אבל מהתקופה שבה נחקרו שם.

לפעמים אני שמח שהוריי הלכו לעולמם, ולא צריכים לראות את השבר הנורא הזה. את האופן שבו זורקים לזבל את ההקרבה, את ההשקעה, את הכישרון ואת התעוזה שהיו להם ולבני דורם.

 

אין לי בעיה עם ציונות דתית, עם חרדים או עם ליכודניקים, למרות שיש לי הרבה ביקורת. יש לי בעיה עם קנאים לאומנים, משיחיים וגזענים.

בחודשים האחרונים כולנו מוצפים בסרטונים עם דעות מכל הכיוונים. שניים מהם תפסו אותי השבוע, ואם מדברים על עושה שלום, תקשיבו לשרי, דתייה, מזרחית, אם לשישה, שאמרה כך:

"בין המצרים, זה השם של התקופה הזאת. תקופה נוראית לעם ישראל. כל רודפיה השיגוה בין המצרים, כך אני מרגישה. אני באה מבית ליכודניקי, שנים הייתי בימין, זה היה בית, ההורים שלי היו חרדים ציונים, כשהייתי בת 14 עברנו להתנחלות, גדלתי על תורה מכילה, וככה אני רוצה לגדל את הבנות שלי.

"אני רוצה יהדות שהיא של כולנו. אני בהחלט מוטרדת מהממשלה הזו, ולא עושה עלי רושם שהם אנשים חובשי כיפה. אני רואה לאן ההקצנה הדתית הזו הולכת, זו לא התורה שגדלתי עליה. אני חוששת מחוקים בשם הדת, ואני מפגינה כי אני באמת חרדה לגורל המדינה. לי מספיק לשמוע את מובילי הרפורמה, איך הם מדברים ומה הם מתכננים לעשות – ואני מאמינה להם. וזה מפחיד אותי, אני יודעת שזה לא לטובתי ולא לטובת הבנות שלי.

"יש בממשלה הזו גורמים שמדברים בשמי כאישה, כדתייה, כמזרחית. האם זה שאני מזרחית או ליכודניקית לשעבר, מחייב אותי לאחוז באותן עמדות או לתמוך באנשים רק כי הם ממפלגה מסוימת? זה קצת לעג לאינטליגנציה המזרחית. זה לא עניין של שמאל וימין, זה סיפור של שמרנות מול הכלה, של קיצוניות מול דמוקרטיה. זה עניין של פוליטיקאים שרוצים עוד כוח בשביל עצמם. אני יודעת איך נגמר סיפור כזה של מנהיגים עם כוח בלתי מוגבל. זה נגמר בחורבן. הקרע בתוך העם שלנו הוא נורא בעיניי, אבל אם יש משהו מעודד בתקופה הזאת, מבחינתי זה החיבור בין דתיים לחילונים. משני הצדדים אנשים אומרים רגע, יש פה משהו שהוא שלנו ביחד".

ואז היא מסיימת כמו יגאל בשן וסבא שלי, ב"עושה שלום במרומיו, הוא יעשה שלום עלינו ועל כל ישראל ואמרו אמן".

מישהו יצטרך לעשות שלום בינינו. אולי מישהו במרומים ואולי מישהו כאן על האדמה. אני מקווה שיצליח.

 

מלחמת אחים

כתבתי כאן לא פעם על המושג המשומש "אחי". בעניין הזה גם נאום שנשא לאחרונה ח"כ רם בן ברק שווה הקשבה. הוא אמר כך:

"יש לי הרבה מאוד חברים, חלקם כמו אחים שלי. הם חילונים, חרדים, ערבים, עם ישראל כולו. אזרחי ישראל כולם, לא רק עם ישראל, כולם חברים. כולם חברים שלי וכמו אחים שלי, אבל מי שפועל לפירוק המדינה הוא לא אח שלי. מי שקורא להשחתת המדינה הוא לא אח שלי. מי שקורא לי אנרכיסט פריבילג הוא לא אח שלי. מי שקורא להכניס לוחמים לכלא על אי־רצון להמשיך להתנדב הוא לא אח שלי. מי שפועל להפוך את ישראל למדינת אפרטהייד הוא לא אח שלי.

"מי שרוצה יועצים משפטיים כנועים הוא לא אח שלי, ומי שרוצה שופטים מטעמו בלבד הוא לא אח שלי. מי שממנה מנכ"ל רק בגלל שהוא קבלן קולות הוא לא אח שלי. מי שחושב, כמוני, שחבורה משיחית סוחטת ראש ממשלה, וממשיך לשתף איתה פעולה – הוא לא אח שלי. מי שחושב שישראל היא יהודית ולא דמוקרטית רק כי זה לא כתוב בתורה, הוא לא אח שלי.

"מי שחושב שנשים מקומן בספסלים האחוריים הוא לא אח שלי. מי שבגללו הבת שלי שומרת על מאחז לא חוקי ומסכנת את חייה כשהוא מפר חוק, הוא לא אח שלי. מי שאומר לי, ועכשיו גם לילדים שלי, 'תשמור עלי, תמות בשבילי ואני אלמד בינתיים', הוא לא אח שלי. מי שדורס מפגינים הוא לא אח שלי. מי שמתעקש לשמר בורות ולגדל דור של נזקקים – גם הוא לא אח שלי. מי שחושב שבמדינה יש אזרחים סוג א' שהם יהודים ואזרחים סוג ב' שאינם יהודים, לא אח שלי.

"מי שזורק בקבוק תבערה לבית פלשתיני על הגרים בו הוא לא אח שלי. מי שמגבה אותו גם הוא לא אח שלי. מי שמתעקש לשים ישיבה תורנית באמצע יישוב ערבי או שכונה ערבית, הוא לא אח שלי.

"אחים שלי יכולים להיות חרדים וחילונים, יהודים וערבים, מהקהילה הגאה ומהקהילה הסטרייטית, אבל בשביל להיות אח שלי צריך להאמין בישראל יהודית, דמוקרטית ושוויונית. ישראל שמכבדת ושומרת על זכויות כל האזרחים, גם של מהגרים וגם של פלשתינים. ישראל שהיא חלק מהעולם הנאור והליברלי, לא חלק מהעולם הפשיסטי. אני לא אח של כל אחד. אגב, האח הביולוגי שלי נהרג במלחמת יום כיפור, בהגנה על המדינה היהודית והדמוקרטית".

מה שמשותף למתנחלת הדתייה והמזרחית, למושבניק שהקדיש את חייו לביטחון המדינה ולי, המוזיקאי הפריבילג, הוא שאנחנו הרוב הישראלי. הרוב שלא מבין איך מיעוט קיצוני השתלט פה על העסק.

יאיר ניצני הוא בעל נפלא ואב לשלוש. . חבר בלהקת תיסלם מ1980 וחובב מזון עתיר קלוריות. ניהל את חברת התקליטים הד ארצי בשנות ה80, מגיש בטלויזיה, וברדיו ,מרצה ועורך טיקסי חתונה אזרחיים. הוא נפגש עם קהל בערב בשם״ הולך פזור״ ברחבי הארץ. סיפרו הראשון ״מרים גבה״ המבוסס על הטורים הפופולריים שכתב 12 שנים ב״ישראל היום״ יצא לאור באוגוסט 2014 המשרד 035617711 הרצאות: 0545444428 פניות בנושא תיסלם באתר הלהקה www.t-slam.com, יאיר מחתן - באתר טקסים html/יאיר-ניצני./http://www.tkasim.org.il
 1. שלמה
  יאיר ניצני, שלום רב. כן, איך מיעוט הקיצוני השתלט, כי זאת הטעות שלנו, הם לא מיעוט קיצוני. הם רק קיצוני. ועכשיו אני צריך את עזרתך לשאול שאלה בפומבי : במסגרת השוויון. כשמחוקקים חוק על פטור משרות צבאי למגדר מסוים מגיל 21, למה זה לא לכל המגדרים. ? כשיש דחיית שרות תורתו אומנותו למגזר אחד, למה זה לא חל על אלו שילכו לאוניברסיטה מכל המגדרים. (כל המגדרים, גם חילוניים ). 3 שנים דחיית שרות, ויאללה פטור לכולם, חרדים, חילונים, ציונות דתית, דרוזים וצ'רקסים , נשים וכל השאר. סוף השאלה ואז הכול פשוט. (45 נרצחי מירון (דרעי אישר, הרבנים קראו לבוא ) (הרב הצדיק שהתייבש ומת, אב ל10 ילדים , כל אלו מוכחים שלימוד תורה זה לא ערבות לכלום ) אז גם לימוד מדעי המחשב עוזרת באותו אופן לשמור על עם ישראל, וזה אחלה תורתו אומנותו
 2. ישי
  מר ניצני, אהבתי (כרגיל) את הטור שלך הזה מאתמול. יישר כוח לך ששיתפת אותנו בעמדה הפוליטית שלך. מסכים עם כל התוכן, רק לא עם הסייפא. אנחנו לא הרוב. והפחד הגדול הוא שבבחירות הבאות אנחנו נהיה פחות. ובבחירות הבאות הבאות אנחנו נהיה עוד פחות וככה זה יימשך עד שניכחד באופן כזה או אחר.
 3. רחל
  'מזל שלא השתילו שם פוליגרף'. הברקה גאוניתת!! מאידך..דיכאון
 4. חסידה דנאי
  יאיר יקר, הכרתי אותך עוד בתקופה שהית שותף בעמותת "גדולים מהחיים" ,לא הכרתי אותך זמן רב ,אבל ההתייחסות והאמירות שלך היו שקולות ומדודות .אני עוקבת אחרי הטור שלך "מרים גבה" והפעם כל מילה ומשפט כונו לחשיבה שהולכת אתי יום יום ,כמה אני שמחה שהוריי שהגיעו בשנות השלושים המוקדמות לארץ ואבי סלל את כביש אחוזזה ברעננה ,אידיאליסט אמיתי ,ובהחלטגעגועיי אליו, אל ארץ ישראל היפה ,וכפי שכתבת כמה אני שמחה שהוריי לא חיים בתקופה הקשה שאנו וילדינו עוברים ., תודה לך על הכתבות המעניינות ,שיתוף הפן האישי שלך ושל משפחתך.
 5. מומו דה אומו
  תפסיק לברבר על פוליטיקה ותחזור להצחיק, הדעות שלך כמע שגדל בסביון פריבילג אשכנזי טיפוסי אתה סכלל לא מבין את המציאות של כל מי שלא חושב כמוך עאלק אחדות בהפגנות - כל הפאשיסטים הגלובליסטים והגנבים המונופוליסטים עשו יד אחת עם הצמרת הבטחונית כנגד הכרעת העם. לא נעים לקרוא? בהחלט! בגלל זה תחזור לצחוק.
 6. סיגל
  יאיר יקר. אני מבינה את הכאב והפחד, מסכימה עם חלק מהדברים שכתבת ועם חלק לא, ועדיין - אתה אח שלי. המילים שציטטת מבחינתי הם דבר והיפוכו. אם אני טבעונית וחסה על בעלי חיים ואחי (אחי הביולוגי) ממש נהנה לאכול בשר - הוא מפסיק להיות אחי? אם אני פעילה לאיכות הסביבה ואחותי החרדית משתמשת באופן קבוע בחד פעמי - היא כבר לא אחותי? אם אני נגד ה"כיבוש" ואחי גר בהתנחלות, אז זהו? הוא מודח מהמשפחה? האם אחים וגם חברים טובים יכולים לחשוב ולהתנהג שונה ממני ועדיין להישאר אחים וחברים שלי? לדעתי כן. כי אחים לא בוחרים. לפי המילים שצוטטו, זה ממש לא אפשרי. נשמע שאם אני רוצה להיות אחותך או חברה שלך אני חייבת לחשוב כמוך. אם לא, חבל... אבל לא תודה.

כתבו תגובה

*

captcha *