logo

העולם כמרקחה


בשיחות סלון שקיימתי לאחרונה נשמע יותר ויותר המושג
'אפקט הפרפר'. מדובר בביטוי מתחום תורת הכאוס שטוען, למשל, שמשק מקרי של כנפי פרפר עשוי לגרום לסופת טורנדו. כמובן שאם הפרפר יחליט לעצור על פרח ולהעביר שתי דקות במחשבות עגומות על מפלגת קדימה, הטורנדו יגיע למקום אחר, אבל על זה התורה לא מדברת. בקיצור, אפקט הפרפר טוען שגם הפעולה הקלה ביותר מתחילה תגובת שרשרת. ואמנם אנחנו הישראלים כל כך מרוכזים בצרות שלנו עד שאנחנו שוכחים עד כמה פיפס קטן פה, משפיע על העולם כולו.  

כמו כולם גם אני קורא את הניתוחים של טובי הפרשנים על המצב , אבל לרוב אני חש החמצה. לא תמיד הם זוכרים את אפקט הפרפר. דווקא בשעה שאנו מתבשרים על תכניות לתקוף בסוריה או באירן/ או בשניהם/או מה שיגיע קודם, חשוב שנדע להעריך כיצד זה ישפיע על אומות העולם. כי כמו שהסברתי לעיל הכל קשור להכל, ומי שלא מבין את זה, שילך לשתות את המים של מיצרי הורמוז.

אז קוראים יקרים, קבלו הצצה על האמת שמאחורי הפוליטיקה העולמית, ואל תשכחו לספר מי הראשון שארז לכם הכל כל כך ברור!

נתחיל מהאנגלים. הם מפחדים שנתקוף באירן ונחרבן להם את האולימפיאדה. אפשר להבין אותם. הדבר האחרון שהבריטים צריכים עכשיו זה מפגן מרהיב של מטוסים ישראלים מעל טהרן. זה ייצר להם תחרות על הרייטינג וייקח להם את הפוקוס מטקס הפתיחה המרהיב לא פחות. תקיפה גם עלולה ליצור מתח בין המשלחת הישראלית לאירנית. סצינה של מכות במקלחת, מתעמלות שמושכות בשיער אחת לשניה, או השלכה הדדית של כדורי ברזל, זה לא משהו שנרצה לזכור מלונדון.

הצרפתים רוצים שקט. הם בווקאנס וזה לא בא להם טוב תקיפה באירן. הם גם לא מתים על הרעיון של נפילת משטר אסד. אשתו של הנשיא הסורי  על אוסף תיקי הלואי ויטון שלה מהווה בורג משמעותי בכלכלה הצרפתית המקרטעת. אם אסד נופל יש סכנה מוחשית שכל תעשיית האופנה הפריזאית תתרסק, ומאות חיות ימצאו את עצמם משוטטות בטבע סתם, בלי שמחוברים להם ידית לגב וכפתורים לזנב.

בכלל היחסים בינינו לצרפתים התחממו מאוד בחודש האחרון מאז שמשלת ישראל בחרה להעניק לשרים מכוניות סיטרואן במקום ה BMW  הגרמניות. הרבה לא יודעים אבל הצרפתים הצליחו להשתחל לעסקה בדקה ה 90, אחרי שהבטיחו לשרים דגם אקסלוסיב מפנק (מושבי עור, וילונות מעור וצמיגים מעור) במקום האקזקיוטיב העממי , ועוד במחיר הנחה(!) וזה בתנאי שלא נתקוף בקיץ את אירן. מדוע לצרפת יש אינטרס באירן אתם שואלים? ובכן  אם נתקוף תפרוץ מלחמה במזרח התיכון , היהודים הצרפתים ילחצו, ימכרו את הדירות בנתניה ויחזרו לצרפת שזופים. ואת זה הצרפתים ממש לא רוצים.

הטורקים אולי לא מודים בזה אבל הם די שמחים על הפיגוע בבולגריה. זה יחזיר את הישראלים לאנטליה וידפוק גם את היוונים על הדרך, שזו תמיד מצווה. אלפי חיילים וקצינים סורים ערקו לטורקיה והם בהחלט יכולים לתפקד כמצילים, חדרנים, ליצנים בצוות בידור ואחראים חדר אוכל במלונות בודרום והסביבה. רק קצין סורי יוכל לעצור את ההתקפות הישראליות על ארוחות הבוקר בקלאב הטופקאפי או בקרמלין, ולבלום את העמסת היתר של הצלחות. אחרי שנלחמת בסגנון "הרוג כפי יכולתך" בדמשק, מה זה בשבילך 'חופשת הכל כלול' באנטליה.

הגרמנים עסוקים בלעזור ליוונים בכלכלה השוקעת שלהם, ועלינו הם כועסים כי לא קנינו מהם BMW . הסברנו להם שזה לא בגלל שהאוטו לא טוב , פשוט לאלה שאמורים לנסוע בו לא מגיע  כל הטוב הזה. גם הזהרנו אותם שאם אסד ייפול, הנשק הכימי עשוי לזלוג לחיזבאללה. 'אתם לא רוצים לראות יהודים מתים מגז נכון? אתם זוכרים מה קרה פעם שעברה נכון? אנחנו מנגנים להם על המצפון בתקווה שהם יישברו וייבנו לנו עוד צוללת, אבל הגרמנים משחקים אותה נעלבים ואומרים לנו "יאללה יאללה, תלכו תיקנו מהצרפתים צוללת שתתמלא לכם במים אחרי שלושים ק"מ".

בינתיים בארצות הברית, אובמה הכיר בנישואים חד מינים ועכשיו הוא בלחץ. מרכלים עליו שהוא בארון, שהסיסמה שלו בבחירות תהיה YES WE GAY! ורצות עליו דאחקות באינטרנט. אז כדי להראות לעולם שהוא גבר גבר הוא שלח עוד נושאת מטוסים למפרץ הפרסי וגם ביקש מהילרי קלינטון שתודיע לנו שפולארד לא ישוחרר אף פעם. במקביל ה CIA חושד שהפיגוע בהקרנת "בטמן עלייתו של האביר האפל" נובע מהשתתפותו של אלון אבוטבול בסרט ולכן כצעד מנע לקראת המתקפה על אירן, הורה  להחזיר מיד לישראל את נועה תישבי ואיילת זורר. בינתיים ג'ניפר לופז פרשה מאמריקן איידול הנחלשת, ויש שמועות שבמטרה להגיע למאות אלפי הישראלים בארה"ב שנחשבים קהל טוב לתוכנית, פנו למרגול שתחליף אותה.

באותו זמן בארץ, על רקע גל ההצתות של אנשים שמדליקים את עצמם לדעת, מועמד בכוכב נולד איים לשרוף את עצמו מול צדי צרפתי אחרי שמירי מסיקה אמרה לו ש"לא מרגישים שהשירה בוערת בו". וגם ההכנסות ממיסים ירדו, כנראה בגלל הקמפיין החדש של שלטונות המס. אנשים מתבלבלים בין יובל שטייניץ ליובל המבולבל ובכלל שוכחים להוציא חשבוניות. בינתיים באוניברסיטת אריאל כבר התחילו לעבוד על יום הסטודנט. כרגע אישר את השתתפותו רק אריאל זילבר שיופיע יומיים ברצף. אורי אורבך ינחה.

ומזג האוויר מתחמם. חברת החשמל מאיימת עלינו שבגלל העומס החום היא "ככה קרובה" מלנתק לנו את הזרם. 'אנחנו רחוקים אחוז אחד משיא ההספק אז תעריכו מה זה'. הם אומרים ומצפים שנמחא להם כפיים. אפשר לחשוב שהחשמל בארץ מיוצר בעזרת אלפי עבדים שיושבים ומדוושים בלי הפסקה כדי שאנחנו נוכל לשבת במזגן. חבריי בחברת החשמל, די להתלונן. זו העבודה שלכם, תעשו אותה.

העולם כמרקחה ואיש אינו יודע מה יילד המחר. ובכל הבלגן הזה מה רוצה האיש הפשוט? תתפלאו לשמוע. סקר שנערך בין ישראלים שנשארו בארץ העלה את המסקנות הבאות.

הישראלי הממוצע רוצה להיכנס לים בלי שמדוזה תתיישב לו על הראש , למצוא חנייה בצל , שהילד יחזור ממחנה הצופים בלי שלשולים, שנביא מדליה אחת לא חשוב מאיזה סוג, ושהאבטיח יהיה מתוק וקר. האם אלה בקשות מוגזמות מדי?

יאיר ניצני הוא בעל נפלא ואב לשלוש. . חבר בלהקת תיסלם מ1980 וחובב מזון עתיר קלוריות. ניהל את חברת התקליטים הד ארצי בשנות ה80, מגיש בטלויזיה, וברדיו ,מרצה ועורך טיקסי חתונה אזרחיים. הוא נפגש עם קהל בערב בשם״ הולך פזור״ ברחבי הארץ. סיפרו הראשון ״מרים גבה״ המבוסס על הטורים הפופולריים שכתב 12 שנים ב״ישראל היום״ יצא לאור באוגוסט 2014 המשרד 035617711 הרצאות: 0545444428 פניות בנושא תיסלם באתר הלהקה www.t-slam.com, יאיר מחתן - באתר טקסים html/יאיר-ניצני./http://www.tkasim.org.il

כתבו תגובה

*

captcha *