logo

הקם להקימך השכם להושיבו

איור: עובדיה בנישו

להדפסה pdf

טור זה מיועד כמובן לגברים ולנשים כאחד, ואין לראות בו חלילה מזימה מגדרית, אלא שמניסיוני, התכונות שיתוארו כאן אופייניות יותר לגברים מאשר לנשים, ועם הזוגות המודרניים שאצלם זה הפוך, קבלו את סליחתי. כל גבר נשוי מכיר את זה: אנחנו יצורים מקובעים ומסורבלים, לא אוהבים שמזיזים אותנו מאזור הנוחות והמנוחה, קשה לנו עם שינויים, ולכן אנחנו מעדיפים לצמצם רפורמות ולדלל יוזמות שעלולות לפגוע בערכי יסוד כמו קריאת עיתון בשירותים, צפייה בכדורגל או רביצה בטרנינג קרוע על הספה.

לא ברור מאיפה זה מגיע – האם נולדנו סוסי יאור או שרכשנו את התכונה הזו עם השנים ועם ההתפתחויות בעולם המזרנים – אבל אם אני מפשפש בזיכרונות ילדותי, אני נאלץ להודות שהייתי כזה עוד כשאמא שלי ביקשה ממני לעשות דברים בכיתה ו׳. ״סדר את החדר שלך!״ – ״למה עכשיו? אני לומד״ (פחחח, לומד לחרוט על הקיר). ״לך למכולת״ – "בשביל מה? יש מלא אוכל בבית״.

״תערוך את השולחן״ – ״בשביל מה? במילא אין אוכל בבית״.

אחר כך, כשהתגייסנו, הצבא שדרג את יכולות ההתחמקות שלנו לדרגת אמנות, כולל תירוצים אידיוטיים ומוגזמים, כמו הריגת סבתות שכבר מתו הרבה קודם, והמצטיינים בתחום גם זייפו גימלים ופטורים ממטלות שונות, כולל טענות שאתה לא יכול לשטוף סירים במטבח כי אתה אלרגי למים. כחייל, אתה למד שהשירות הוא בעצם משחק על זמן, ואם תצליח לזוז כמה שפחות במהלך שלוש שנים בלי למשוך את תשומת הלב של המערכת, שיחקת אותה.

נישואים הם משחק הרבה יותר ארוך ומורכב, וככל שהזוגיות מתארכת, כך גם התירוצים הולכים ונשחקים, השקרים הקטנים חוזרים על עצמם והבלופים הופכים צפויים ונטולי ריגוש. שוב הנשים מייצרות יוזמות והגברים מחפשים דרכים לבטל או לדחות אותן באופן אלגנטי, או לפחות עד כמה שמישהו שמסתובב בבית בתחתונים ובחולצה עם כתמים של טחינה, יכול לעשות משהו אלגנטי.

זה מתחיל מהפעלות קטנות ויכול להגיע לקטסטרופות משנות חיים, לכן חשוב להיות יצירתי ולא לשקוט על השמרים והתירוצים. פתרונות של ממש אין לי, אבל חשוב לפחות לשים לב ולנסות לנטרל את המוקשים מבעוד מועד כפי יכולתך, סגנונך וכישרונך. יש גברים שמייד עם תחילת הנישואים יעמידו פני אידיוטים גמורים, וייתנו לבת הזוג תחושה שמדובר בחדל אישים במצב כל כך חמור, שאין בכלל טעם לצפות או לבקש ממנו משהו. אלא שלמרות הנוחות של טקטיקת הטמבל, הליכה לכיוון הזה עלולה להוביל לכדור שלג, שבסיומו רעייתך תעבור לבעל אחר שהוא קצת פחות טמבל ועצלן וקצת יותר עשיר ומלא אנרגיה, שגם יסכים ללכת איתה לחוג ריקודי־עם בלי לספר שכואבת לו הרגל והרופא אסר עליו לבצע צעד תימני.

ביגוד, הנעלה והלבשה תחתונה

משפט תמים כמו ״אכפת לך לבוא איתי לקניון?״ הוא פתח לצרה צרורה. החורף ממאן להגיע, העיר מלאה במבצעים של שלושה במאה, אהבת נעוריך הנצחית תיקח אותך לסיור חנויות במסווה של ״שותים קפה וחוזרים״, וכשתגיעו לזירה תגיד פתאום את המשפט ״אין לך בגדים״. לעובדה שהארון שלך מפוצץ ובלי מקום לעוד זוג תחתונים, אין שום קשר לאמירה הזו, וגם לא לזה שמבחינתך תמיד תעדיף לזרוק עליך את הסווטשירט סיום קורס מ״כים המתפורר שלך, אז למה בכלל צריך בגדים חדשים?

כולנו מכירים את המראה הזה. גבר עם מבט כבוי ומובס מובל לתא המדידה כשעל זרועו 15 טי־שירטים שהוא לא מבין מה ההבדל ביניהן, ומאחור רעייתו מנהלת שיח ערני עם מוכרן טווסי ומלא אמביציה, וברקע מוזיקה קצבית ומטרידה. הגבר מתבאס מהשמנמן השעיר שהוא רואה במראה, החולצות צמודות לו, מגרדות לו, והוא בעיקר לא רוצה לבזבז עליהן כסף. גרוע מזה, לפעמים ההסכמה שבשתיקה שלו לקניית טי־שירט בודדת עבורו מהווה עילה לכניסה מאוחר יותר לבוטיק בגדי נשים, שם הפריטים יקרים הרבה יותר והקנייה ארוכה יותר. נסה להימנע.

אירוח

למשפט ״מזמן לא הזמנו את המשפחה שלי״ יש השלכות חמורות, וכל האמצעים כשרים כדי להפוך את הקערה, להעביר את המפגש ולהפוך ממארח עייף לאורח מתלונן. יש כמובן גברים בשלנים ומשקיענים שיראו באירוע כזה אתגר קולינרי וחברתי, אבל אנשים נורמליים רואים בבישול ובאירוח עול וטרחה מיותרים, שבהם רבה העלות על התועלת, אם בכלל יש כזו. ההכנות לאירוח כזה יכללו כנראה אישה שהופכת מטיפוס עדין ושליו לרס״ר מטבח עצבני בבסיס טירונים, והגבר הסמכותי יתפקד כנער שליחויות מפוחד, שיישלח לאסוף זר פרחים מהמשתלה, יסונג׳ר כמה פעמים לסופר כי בפעם הקודמת היא שכחה בזיליקום, יתבקש להוציא כיסאות ושולחן מתקפל, להצליח ליישר אותו בלי לחפש הוראות הקמה באינטרנט, להתלבש כמו בן אדם ולהיות נחמד למשפחה. מבחינתו, מה היה רע בעוד ערב שקט מול "אולפן שישי" עם פרוסת חלה, גבינה צהובה, כוס קולה קרה וכמה זיתים?

סיוד, שיפוץ וריהוט מחדש

כשרעייתך מתחילה לעיין במגזיני עיצוב, להסתובב בבית עם מטר ולהסתכל על הקירות במבט מהורהר ועם הראש הצידה, יש סיכוי טוב, כלומר לא ממש טוב, שלפניך פרויקט שיפוץ שאתה ממש לא מעוניין בו. מדובר בכאב ראש אדיר שתרומתו להמשך חייך מוטלת בספק, אבל כנראה אחריו תזדקק לתרומות, כי העלות שלו לא דומה לשום אירוע שאתה מכיר. מבחינתך אפילו סידור המיטה בבוקר הוא מיותר, הרי ממילא בעוד כמה שעות חוזרים לאותה מיטה לשנ"צ, אז בטח שאין סיבה להחליף צנרת, לרהט מחדש, לשים פרקט ולהרוס קירות רק כדי להקים שם קירות אחרים.

נסה לדחות את האירוע למועד אחר, תוך פליטת משפטים כמו ״עוד נגלה פה בולען״, ״נחכה שהילדים יעזבו/כשנגמור את המשכנתא/כשהשלטון יתחלף״ ו״זה לא זמן טוב, הדאו ג׳ונס בירידה ונפטון בנסיגה״. רק הבא בחשבון שאם היא מתחילה להשתמש במונחים כמו ״הבית לא זורם לי״, ״החלל לא מרגש אותי״ ו״יש לי בעיה עם הפנג־שואי״ הלך עליך, ותתכונן לאוברדרפט בגובה התל״ג של סין.

טיולים

משפט כמו ״הילדים לא מכירים את הארץ״ הוא מסוכן לשלווה של כל גבר חובב רביצה ביאור. יש כמובן גברים שהם חובבי אופנועים, טיולי ג׳יפים וטיולים רגליים, אבל אם אתה לא אחד מהסוטים האלו, היזהר, כי אתה עומד למצוא את עצמך בטיול בנגב או בקמפינג בנחל עמוד, ובמקום לנחור במיטה המפנקת שלך, תחלוק אוהל עם משפחת ברחשים רעבים. בדמיונה הפרוע של זוגתך אתה מהגברים האלו שבונים לילדים בית מקרשים על העץ ויש להם אולר שווייצרי בכיס, ערכת קפה וגזייה בבגאז׳, אז מה אם אתה בקושי מסוגל להעמיד מכונת אספרסו, והכי קרוב שהגעת לבית מעץ זה לשיר את ״הבית של פיסטוק״.

הסיבה היחידה להסכים לטיול בארץ היא כדי לטרפד את התוכניות שלה לטיול בחו״ל שיעלה פי שניים (אם כי גם זה כבר לא בטוח). אם היא בכל זאת מבקשת ממך להזמין טיסות, נסה לשכנע אותה שעדיף לטוס לפריז עם קונקשן של שבע שעות דרך טורקיה, לא כי זה עולה פחות, אלא כי ככה הילדים יכירו ארצות חדשות וישפרו את הציון בגיאוגרפיה.

פרויקט פינוי

כשמופיע המשפט "חייבים לעשות סדר בארון/במקרר/במחסן", אתה בבעיה. מדובר במטלה שכרוכה לא רק במאמץ פיזי, בסחיבת סולם ובטיפוס לגובה, אלא גם בקושי נפשי כתוצאה מפרידה מחפצים שיקרים לליבך (ורק אליו, חוץ מזה הם לא שווים שקל) כמו אוסף הכבלים למטעני נוקיה משנות ה־90 (אולי פעם אעשה תערוכת רטרוספקטיבה של טלפונים ישנים שקניתי). גם סידור ורענון המקרר יכולים להיות מאתגרים. גבר ממוצע משוכנע שקוטג׳ הוא טרי כל עוד הוא עדיין לבן ולא יוצאים ממנו יצורים חיים. לתאריך התפוגה הרי אין משמעות, אלה סתם מספרים, ומבחן הריח הוא המבחן הקובע, גם אם אתה מצונן. אחת הדרכים להקטין את הנזק ולשמר בולונז בן כמה ימים, היא להפגין לארג׳יות בדברים זולים ולזרום בקלות עם זריקת באגט ישן, שהוא כבר כל כך קשה שאפשר להשתמש בו רק בתור לום.

כאמור, אין בטור זה פתרונות ליוזמות המסוכנות של בת הזוג, אבל עצם המודעות לסכנות חשובה. בהצלחה.

יאיר ניצני הוא בעל נפלא ואב לשלוש. . חבר בלהקת תיסלם מ1980 וחובב מזון עתיר קלוריות. ניהל את חברת התקליטים הד ארצי בשנות ה80, מגיש בטלויזיה, וברדיו ,מרצה ועורך טיקסי חתונה אזרחיים. הוא נפגש עם קהל בערב בשם״ הולך פזור״ ברחבי הארץ. סיפרו הראשון ״מרים גבה״ המבוסס על הטורים הפופולריים שכתב 12 שנים ב״ישראל היום״ יצא לאור באוגוסט 2014 המשרד 035617711 הרצאות: 0545444428 פניות בנושא תיסלם באתר הלהקה www.t-slam.com, יאיר מחתן - באתר טקסים html/יאיר-ניצני./http://www.tkasim.org.il
  1. שלמה
    הדבר היחיד שמקים אותי מהכורסא, זאת החתולה שלי. כשאני מתרווח בנחת על הכורסא "שלי" בסלון מול הטלוויזיה לראות (שוב) את גידי ואהרוני, היא ניגשת לדלת של הסלון בפרצוף, תן לי לצאת בבקשה. ומייד נשמעת ההערה, היא צריכה לשרותים. מה שמקפיץ אותי לכיוון דלת הסלון. (זה היה התנאי לכך שהחתולה תשאר בבית, רוצה לצאת זאת אחריות שלי....) איך שאני פותח את בדלת ומקבל גל קור בפנים, החתולה עושה יו טרן, רצה לכורסא "שלי" ומתפרקדת עליה, ואין אלוהים (ואפילו שאני מאיים עליה בבן גביר זה לא עוזר) וכשאני מתקרב, היא נוזפת בי שוב פעם רק בוטנים, יא קמצן. וככה כל ערב.

כתבו תגובה

*

captcha *