logo

חרדת נפישה

איור טליק לזר

להדפסה pdf

הקיץ מתקרב, עתידן של הטיסות לחו"ל לוט בערפל, ואת הטרמינלים הריקים בבן־גוריון אפשר להפוך למסלולי סקייטבורד או למתחם הבא של "נינג'ה ישראל".

הישראלים משתוקקים כבר לאיזו חופשת הכל כלול, אבל לא ברור מתי יהיה אפשר לנסוע ולאן, וגם איך נממן את התענוג – אלא אם כן ימציאו טכנולוגיה שהופכת את האלכוג׳ל מהבקבוקים שצברנו בבית לבנזין 95 אוקטן. רבים עוד מלקקים את פצעי הקורונה, אחרי שלא הרוויחו שקל חודשיים ורוקנו את כל החסכונות על אוכל מוכן.

כתוצאה מהתסכול, אנשים מעלים תמונות ממקומות אקזוטיים עם טקסטים בסגנון "כאן הייתי אמור להיות עכשיו". שילוב של התרברבות מהולה בתסכול, שהיה יכול להתאים גם לבנט ולשקד כשהם מסתכלים על משרדי הביטחון והמשפטים שעליהם זממו כשעוד היו בחבורה הנכונה.

ככל שמעמיקים במחשבה על חופשה בעת הזו, כך עובר החשק, ומבינים שזו תקופה שבה עדיף לוותר על המטוס לטובת מטוש. גם מי שימצא טיסה שאיכשהו תתקיים, יצטרך להגיע לטרמינל לפחות ארבע שעות קודם. שם יעשו לו בדיקות רפואיות, ויש מצב שהמגנומטרים, ששימשו עד עתה כדי לוודא שאין לך חומר נפץ על הגוף, יפלטו גם צילום רנטגן, ושהבדיקה הגופנית של המאבטח ששואל אם ארזת לבד תכלול גם שאלות כמו "השתעלת לבד?" או "נתנו לך איזה וירוס להעביר?"

המחשבה לטוס במטוס עם עוד 300 חשודים, שייצמדו אליך בשרוול בלי החלונות בדרך למטוס, ואחר כך ינשמו וינחרו עליך עד אירופה, לא מלהיבה במיוחד. אני בהחלט אהיה רגוע יותר אם במקום הכלכל הראשי והדיילות שמציעים מוצרים פטורים ממכס, יהיו על המטוס רופא ואחיות, ואם בתחילת הטיסה יכריזו ברמקול "כאן הפרופסור שלכם, גבי ברבש".

אני מזכיר לכולנו שיש במטוסים מערכת של מסיכות חמצן, שאף פעם לא ממש ראינו, ואולי זה הזמן לבדוק שהכל תקין. אפשר גם להגדיל מעט את כיסוי העיניים שמחלקים בטיסות ולהפוך אותו למסיכת פנים. אני אישית אעדיף לטוס עם שקית אשפה על הראש, וגם זה רק בתנאי שמדי פעם במהלך הטיסה יהיה אפשר לפתוח חלון.

לגבי תוכנית הבידור בטיסה, אשמח אם יוותרו על כל סרטי האימה הכוללים מגיפות וכל מיני יצורים שמשתלטים על כדור הארץ, וגם סדרות בית חולים וסרטי באטמן (בכל זאת, עטלף) פחות יתאימו.

העולם עדיין לא מאפשר לנופשים לנסוע לאן שבא להם, כך שמספר היעדים המוצעים מוגבל. קפריסין מקסימה, אבל החופים שם דומים מאוד לחופי עכו ואכזיב, ולא בטוח שזה שווה שבועיים בידוד בחזור.

 

כתייר במדינה זרה, לא ברור איך אתה אמור לדעת אם המלון הפסטורלי שאליו הגעת לא שימש עד לפני שנייה מלון קורונה, ומה יקרה אם באמצע השחייה בים יגיע הגל השני. אוהבי ה"אגדו" צריכים להביא בחשבון שצוות בידור קפריסאי בקפסולות מבודדות בבריכה, תוך חבישת מסיכות, יכול להיות עניין קצת מדכדך. מי שחולם על לונדון ועל מוזיאון השעווה יצטרך להסתפק במוזיאון הקפריסאי להורדת שערות באמצעות שעווה.

ככל שאני בוחן את העניין, כך אני מגיע למסקנה שהחופשה הטובה ביותר לזמנים כאלו היא כאן, בארץ. גם זו אינה חפה מבעיות ויש צורך להתארגן בהתאם, כך שאני מזמין את שר התיירות ואת שר המים החדשים לאמץ כמה מההמלצות שאביא כאן, ללא תמורה.

צריך להגיד את האמת: המדינה שלנו לא גדולה ומספר האתרים מוגבל. אם רוב הישראלים יישארו כאן השנה, עומד להיות פה צפוף. דמיינו, למשל, מה יקרה בכנרת הנהדרת, שחזרה למפלס המקורי, כשחצי עם ישראל ייכנס לתוכה באותו זמן: היא עלולה לעלות על גדותיה ולהציף את טבריה והסביבה. אתם לא רוצים לחשוב מה יקרה כשההצפה תגיע גם לחוות התנינים של חמת גדר, ותמצאו את עצמכם חולקים מזרן ים עם משפחת אליגטורים.

לכן, השר הממונה צריך לדאוג לתיאום בין הנופשים, שלא כולם יגיעו לאותו מקום באותו זמן. ייתכן שגם הנופשים יצטרכו להתחלק לקפסולות – בחצי הראשון של אוגוסט יורשו לנפוש רק משפחות ששמן מתחיל באותיות א' עד כ', ובחצי השני – האותיות ל' עד ת'.

 

בימים רגילים, הקיץ הישראלי היה תקופת השיא של מלחמות כיסאות הכתר־פלסטיק בחופים. דמיינו לעצמכם מה יקרה פה הקיץ, ולאיזו רמה של סרטוני קטטות רבי משתתפים אנחנו צפויים להעפיל. אני מציע לשר התרבות החדש להכריז על פסטיבל סרטוני הקטטות, שבו יקרינו את מיטב התיעודים מהחופים.

נכון שיש הרבה פארקי מים בארץ, אבל בעקבות צפיפות האוכלוסין הצפויה, המים עלולים שלא להספיק. אני קורא לשר המים להתחיל כבר עכשיו לייבא מים וחול. מכיוון שהחופים הקיימים לא יספיקו, אפשר להקים חופים גם במקומות נטולי ים, כמו באזור ירושלים. עם קצת עבודה, אפשר ליצור שם את חוף ירושלים החדש.

אני ממליץ גם לחזור למודל של תעלת בלאומילך ולפתוח את הים התיכון באזור מערב ראשון לציון, לכיוון מזרח. בתי הקולנוע שם סגורים והעסקים סובלים ממחסור במבקרים, אבל ברגע שהם יוקפו באגם, יהיה אפשר לעשות שם swim in – כולל מסעדות שיציעו מנות לאכילה על מתנפחים באגם, וצפייה בסרטים שיוקרנו על קירות הקניון תוך כדי שחייה.

כולנו מכירים את הפקקים בדרך למשרד, אבל באוגוסט הזה נקבל את אותו הדבר, פלוס שני ילדים שרבים כל הדרך במושב האחורי ומפוררים עליך במבה לאורך כל ואדי ערה. משפחה עם ילדים שנוסעת חמש שעות בפקקים בדרך לכנרת תצטרך הפסקות, כך שכדאי לתגבר את האטרקציות בדרך. חנויות הנוחות יכולות להפוך ללונה־פארקים קטנים, כשבתחנות של yellow יש צוות בידור מלווה בעז, והמכונות לשטיפת כלי רכב מתפקדות כפארק מים שבו אפשר גם לצאת מהאוטו ולקבל שטיפה מרעננת.

אם בחיות עסקינן, חזירי הבר הם פוטנציאל בלתי ממומש. אם נפזר אותם לאורך כביש 6, הם יהפכו ממטרד חיפאי לאטרקציה כלל־ארצית. שיתוף פעולה של שר התחבורה והשר לאיכות הסביבה יכול לסייע. מספיק שנפזר לאורך הכביש פחי זבל פתוחים, והנוסעים הפקוקים יוכלו ליהנות מספארי נהדר בצידי הדרך.

למי שזה לא נראה לו, אני מציע לחזור לחופשה המושלמת: חופשה מומצאת, שבה אתה מעלה תמונות שלך מחופשות קודמות. חופשה שמשלבת את כל הטוב שיש לעולם להציע: חיסכון כספי, הוצאת עיניים לחברים ורביצה על הספה מול המזגן.

יאיר ניצני הוא בעל נפלא ואב לשלוש. . חבר בלהקת תיסלם מ1980 וחובב מזון עתיר קלוריות. ניהל את חברת התקליטים הד ארצי בשנות ה80, מגיש בטלויזיה, וברדיו ,מרצה ועורך טיקסי חתונה אזרחיים. הוא נפגש עם קהל בערב בשם״ הולך פזור״ ברחבי הארץ. סיפרו הראשון ״מרים גבה״ המבוסס על הטורים הפופולריים שכתב 12 שנים ב״ישראל היום״ יצא לאור באוגוסט 2014 המשרד 035617711 הרצאות: 0545444428 פניות בנושא תיסלם באתר הלהקה www.t-slam.com, יאיר מחתן - באתר טקסים html/יאיר-ניצני./http://www.tkasim.org.il

כתבו תגובה

*

captcha *