logo

לצום ולהישאר בחיים

כיצד נכון לצום?

כיצד נכון לצום?

מומחים אומרים שלצום זה בריא. הגוף מנקה את עצמו מרעלים ועושה לעצמו ריסטארט, את האנרגיה הוא לוקח מעודפי השומן, אתה מרגיש קליל יותר, וכולם מבסוטים. צום יום כיפור הוא גם טריגר מעולה להתחיל דיאטה שתימשך כל השנה, ואם על הדרך גם תכפר על מעשיך הרעים – הרווחת פעמיים.

הצום גם לא אמור להפריע לנו לתפקד. הנה, הערבים המוסלמים צמים בכל שנה ברמדאן ולא מתלוננים. השנה היה להם אפילו כוח לירות עלינו טילים ופצמ"רים תוך כדי החג.

על פי הציווי, אנחנו נדרשים להתענות ביום כיפור, כדי להיטהר ולזכות בכפרה ובסליחה. אבל צריך להודות שגם מי שלא צם ולא מתפלל בבית הכנסת, מתענה לא מעט. מי שלא יודע במה מדובר, שינסה לדמיין אותי רוכב על קורקינט בגוש דן ב־11 בלילה, בחיפושים אחרי הבת שלי, שבשיחה האחרונה אמרה שהיא "תקועה עם פנצ'ר באופניים ליד צומת…" וזהו, כי בדיוק אז נגמרה הסוללה.

 

√ √ √

לא חסרות סיבות טובות לצום, אלא שאצלי הדברים אינם כפי שהיו. השנים נתנו בי את אותותיהן, ההרגלים היומיומיים טבועים בי חזק, ואם אני לא מתחיל את הבוקר עם מנת קפאין ועוגייה, ומתדלק בכל כמה שעות עם איזו פחמימה, אני מתחרפן ומקבל כאב ראש אטומי. לא איש של צום אנוכי, ויעידו על כך הבקרים של בדיקות הדם, שלקראתן אני נאלץ לצום מ־7 בערב עד 7 בבוקר. דקה אחרי שמקיזים את דמי, אני רץ כאחוז אמוק אל הקפטריה, דוחף בדרך אימהות צעירות וזקנים בכיסאות גלגלים, ויורד על שלוש ארוחות בוקר בבת אחת, כאילו הרגע חזרתי מאי בודד.

לפיכך אני משתדל להימנע מהצום בשנים האחרונות. כדי שההימנעות שלי לא תיחשב כסתם נהנתנות של בטלנים, פניתי לרופא לקבל אישור שאני פטוּר. קיוויתי לקבל איזשהו נייר שמעיד ש"הנ"ל סובל מפחמימיטיס, ואל לו להתרחק יותר ממטר מבייגלה ושייק מנגו בכל שעות היממה".

אלא שהרופא, שהוא גם חובש כיפה, לא מצא אותי ראוי להתקבל לאף אחת מקבוצות הסיכון (נשים בהריון, קשישים, ילדים מתחת לגיל בר מצווה), ולמרות שיחצנתי את לחץ הדם המפוקפק שלי, את נשירת השיער ואת נטייתי להירדם בקונצרטים, הוא סירב להשתכנע. "צר לי לאכזב אותך", אמר הדוקטור, "אתה בריא כמו שור. לך תצום, זוג צעיר".

מכיוון שתמיד מברכים ב"צום קל", הסקתי שיש אופציה כזו. לעומת ימי קדם, שבהם המלצות להתנהגות נכונה נכתבו על שני לוחות מאבן, יש היום באינטרנט שפע של המלצות לקראת הצום. בניגוד למה שתמיד חשבתי, מתברר שלא מומלץ לאכול גם ארוחה מפסקת וגם ארוחת צהריים. מי היה מאמין. אני הייתי בטוח שזה ה־דבר.

לפני הצום מומלץ להרבות בפחמימות ולהפחית בשר, מתוקים ומיצים. יום־יומיים קודם כדאי להפחית את צריכת הקפה, כדי שהגוף לא ייכנס לטראומת קפאין ביום הקדוש. המלצה גורפת שכיכבה בכל האתרים היתה לאכול בריא כל השנה, כדי שבצום יהיה קל יותר. טוב, זה רק אם אתה באמת צדיק.

התחקיר היה מעניין אבל מעייף, ובעיקר עשה אותי רעב.

 


פניתי לרופא לקבל פטור מהצום. למרות שיחצנתי
את לחץ הדם המפוקפק שלי, את נשירת השיער ואת
נטייתי להירדם בקונצרטים, הוא סירב להשתכנע

 

לאדם החילוני יש יחס מורכב לצום. קיימות הרבה אסכולות, ולא כולם מקפידים על קוצו של צ'יפס. יש לי חבר שצם באדיקות ביום כיפור, אבל רואה סרטים תוך כדי. חבר אחר לא רואה טלוויזיה, אבל הצום שלו כולל שתיית מים. יש את זה שלא שותה, לא אוכל ולא רואה טלוויזיה, אבל חייב לעשן סיגריה כל שעתיים. ועל כולם מתנשא החבר ב' שניץ, שהמציא את שיטת השניצלונים לצום קל. לקראת החג הוא מטגן ערימת שניצלונים, ובמהלך הצום הוא מחליק לגרון מדי כמה שעות שניצלון אחד או שניים, שעוזרים לו לעבור את היום בשלום.

כדי שהקטנה שלי תספוג קצת מסורת, תשמע שופר ותבין מה זה בית כנסת, ביום כיפור שעבר, לקראת הערב, לקחתי אותה לבית הכנסת. לצערי נכונה לנו שם אכזבה גדולה. הכיסאות הטובים שמורים לחבורת מאפיונרים ותיקה, שכנראה יודעת את מי צריך לשמן ומצוינת בלהתחנף לגבאי. אנחנו, שרגילים לקנות כרטיסים להופעות באינטרנט, מצאנו את עצמנו מחוץ לאירוע, כשהילדה עומדת לי על הכתפיים בניסיון להציץ דרך החלון.

אחרי ארבעים דקות שמעתי איזו יבבה, ובמאמץ רב הצלחתי לשכנע אותה שזה שופר. הנה רעיון חינם לבתי הכנסת הספרדיים, האשכנזיים וכל מה שבאמצע: לשים מסכים גדולים בחוץ, כמו אצל ליידי גאגא, כדי שכולם יוכלו ליהנות ממה שקורה בפנים. על דוכן הנקניקיות והבירה אפשר לוותר.

 

√ √ √

אם החלטת לצום, הדרך חזרה מבית הכנסת עשויה להיות בעייתית. כל דבר יזכיר לך שאתה רעב. ילדים עם שקיות במבה על הסבל של האופניים עשויים להוציא ממך כעסים שלא ידעת שיש בך. אם אתה חלש אופי, יש מצב שתנסה לסחוב להם במבה או שתיים מהשקית, לפעמים באלימות.

בבית אני בדרך כלל מנסה להעביר את השעות הקשות עם חומר קריאה טוב. אבל אם הספר הניצב על המדף הוא "מאסטר שף – העונה השנייה", ונפלת על "קציצות דגים ברוטב עגבניות חריף", עדיף לחפש תעסוקה אחרת. גם תשבץ יכול לעזור בהסחת הדעת, אבל לי משום מה תמיד נופלות הגדרות בסגנון "לביבה אמריקנית, שש אותיות, מתחיל בפ' ונגמר בק'". הי, זה פנקייק!

אבל הצדיק הגמור, זה שעוד בחייו הובטח לו מקום בגן עדן, הוא היהודי שהשכן שלו הוא חילוני להכעיס, מין אפיקורוס לעומתי, שרואה ביום כיפור הזדמנות להראות לכולם שהוא לא דופק חשבון. לא בין אדם לחברו ולא בין אדם למקום. המניאק הזה יוצא לחצר וממנגל קבבים ושיפודי פרגיות. הוא יקבל את עונשו בעולם הבא, אבל לך אין ברירה אלא להפעיל את נשק יום הדין: לקחת כדור שינה ולחכות שהצום יסתיים.

גמר חתימה טובה, וכמובן, צום קל. √

יאיר ניצני הוא בעל נפלא ואב לשלוש. . חבר בלהקת תיסלם מ1980 וחובב מזון עתיר קלוריות. ניהל את חברת התקליטים הד ארצי בשנות ה80, מגיש בטלויזיה, וברדיו ,מרצה ועורך טיקסי חתונה אזרחיים. הוא נפגש עם קהל בערב בשם״ הולך פזור״ ברחבי הארץ. סיפרו הראשון ״מרים גבה״ המבוסס על הטורים הפופולריים שכתב 12 שנים ב״ישראל היום״ יצא לאור באוגוסט 2014 המשרד 035617711 הרצאות: 0545444428 פניות בנושא תיסלם באתר הלהקה www.t-slam.com, יאיר מחתן - באתר טקסים html/יאיר-ניצני./http://www.tkasim.org.il
  1. הגר
    יאיר, אין יותר קורע ממך! אהבתי את המה יש לך שם במבה?

כתבו תגובה

*

captcha *