logo

קורונה שם בחוץ

קלינשטיין בביתו, השבוע

להדפסה pdf

רמי קלינשטיין ואני מכירים כבר 40 שנה, עוד מהתקופה ששנינו היינו בעלים גאים של תלתלים. זכיתי לראות אותו מופיע במועדון שבלול בדיזנגוף, מלווה את עצמו בפסנתר ושר שירים של אחרים, וכבר אז היה ברור שיש כאן כישרון יוצא דופן.

מאז עברו הרבה מים מתחת לגשר הישן וגם הרבה אלבומים, להיטים, מופעים, תפוחים ותמרים. השבוע תפסתי אותו לשיח קירחים חברי בטלפון, כשאני בבית והוא באולפנו הביתי בתל אביב, אבל בכל זאת הקפדתי על מרחק של שני מטרים מהסלולרי שלי, ליתר ביטחון.

איך אתה מתמודד עם האיום הקיומי שמפחיד בימים אלה את המין האנושי ואורב לכל אחד מאיתנו – אכילת היתר?

"שמעתי מישהו שאומר: הורדתי את הדלת של המקרר – זה סתם מפריע. זו מלחמה קשה, אתה כל הזמן בבית. אין ספק שבעל המכולת הוא האיש הכי עשיר בסביבה. אני אדם אופטימי, ואני מאמין שהעסק הזה יסתיים יום אחד. אני מקווה רק שעוד אוכל לצאת דרך הדלת הראשית.

"למען האמת, יש לי עכשיו יותר זמן לעשות ספורט, ואני מעדיף לתלות רצועות TRX מאשר לתלות את עצמי משיעמום. הורדתי כמה אפליקציות כושר, אבל עדיין עוד לא מצאתי דרך להפוך 100 מטר לשבעה קילומטר. בקיצור, אם החיים נתנו לנו לימונים, אני מנסה להוציא מהם לימונצ'לו דיאט".

אז מה אתה עושה כל היום?

"עכשיו אני באולפן ועובד. מעבר לזמן שאני משקיע עם הילדים ועם המקרר, אני כותב שירים, מכין דברים לאחרי הקורונה. יש דברים שמתבקשים עכשיו, כמו השיר לשחקני הבימה, שהלחנתי למילים של נעם חורב.

"הישיבה באולפן לא מרגישה לי שונה בהרבה מהחיים הרגילים שלי. אני יכול לשבת ולעשות אלבום שלם בבית עם או בלי קורונה, רק שכבר אין בעולם כל כך הרבה אלבומים.

"יש לי אבא בן 86 בבוסטון שאני לא יכול לבקר, ואני משוחח איתו הרבה. אמא שלי, בת 84, גרה ברמת גן, ועכשיו גם אותה אני לא יכול לבקר, כך שיש שוויון באי־הביקורים שלי".

איפה עומד סיבוב ההופעות המתוכנן שלך עם ריטה?

"אנחנו לא חושבים שהקורונה תבטל לנו את כל החיים. זה תפס אותנו באמצע העבודה, ואני מנצל את הזמן ומכין עיבודים ודברים עד שהבידוד ייגמר ואוכל לפגוש את ריטה והנגנים כדי לסיים את ההכנות. זה יקרה".

לרמי ולאשתו אלכס שלושה ילדים בבית – תיאו בן 7, אומה בת 4 וחצי, ומילוא כמעט בן 3.

מה החלוקה ביניכם בטיפול בהם בתקופה הזאת?

"לא השתנה הרבה לעומת מה שהיה. אלכס ואני חולקים שווה בשווה את המטלות, רק שעכשיו, כשאין לימודים וגנים, אז זה מאוד בפוקוס ומרוכז. אני איש של בוקר, ולכן אני מכין את ארוחת הבוקר לכולם. בדרך כלל זה היה קורה בחגים ובשבת, ועכשיו זה קורה כל יום. כמות הביצים, הגבינות והלחמים שנקנים כאן היא חסרת תקדים, לפי בעל המכולת בשכונה.

"אלכס אחראית על ארוחות הצהריים והערב. אנחנו חולקים את האחריות על הילדים ועל היצירה שלהם, ומנסים להמעיט להם את זמן הטלוויזיה, למרות שלפעמים אין ברירה. אגב, אני חייב להגיד שכילד שנולד בארה"ב לפני יותר מ־57 שנה, אמא שלי הושיבה אותי לא מעט מול הטלוויזיה. גדלתי עם 40 ערוצים, והנה, יצאתי בסדר. אני לא מהמשוגעים האלה שחושבים שישיבה מול הטלוויזיה דופקת את הבן אדם".

מהצצה בשירים הידועים שלך נראה לי שאם תעשה במילים שינויים קלים, תוכל לצאת בסיום התקופה עם מחרוזת שירי קורונה. נגיד: במקום "קר שם בחוץ", אולי "קורונה שם בחוץ?" או: "הדביקיני או עזביני".

"'כשהבית ריק' גם מתאים. יש פה בהחלט ערב, אבל ללא קהל. אפשר גם: 'מסיכות קטנות – מישהו שלח לי'".

בהחלט. וגם: "המפעל סגר, הפאב נסגר, ונייר הטואלט נגמר", ובהשראת המצב ברשתות השיווק אפשר גם: "קחי לך תפוחים וביצים". אגב, ממי אתה שואב השראה בזמנים קשים אלו?

"אני לא מהאמנים שמחכים להשראה, אני איש של עבודה. כשעבדתי פעם על שיר עם דני סנדרסון, הוא אמר לי שהוא בא לסטודיו שלו לכתוב שירים כמו לעבודה. בא בבוקר, מתיישב, עובד. עושה הפסקת צהריים, חוזר לעבודה, ואחה"צ חוזר הביתה. זאת עבודה. אפשר להגיד על דני שיצא לו לא רע, עם כל היצירות המדהימות והאייקוניות שלו.

"גם אני מהזן של העובדים. אני מקבל טקסטים, ואם הטקסט מתחבר לפסנתר, אז זה מתחבר. אם זה טקסט שלי, אני נורא ביקורתי לגביו. אני לא יכול להגיד שההתמודדות של השבועיים האחרונים שלחה אותי אל המילה הכתובה. עדיין לא".

לבוב דילן יש שיר חדש.

"שמעתי על זה, ואני מתכוון לפַנות לזה שעה שלמה, כי שמעתי שזה שיר ארוך".

אתה מתגעגע לערב שעשית בזמנו עם תמיר הרפז ויו"ר האופוזיציה המיועד, יאיר לפיד? כי אולי יהיה לו זמן פנוי עכשיו לחזור להופעות.

"אני חייב להגיד שבכל פעם שאנחנו נפגשים ומדברים על מוזיקה, יש לו את הזיק הזה של היוצר שבו. וזה לא ניתן לכיבוי".

אם היית צריך להצטייד עכשיו רק במוצר אחד בסופר, מה זה היה? 

"במצב שבו אני נמצא – מוצץ וחיתולים".

איפה היתה ההופעה האחרונה שלך לפני שהבלאגן התחיל?

"באילת, ולא תאמין – בפני ארגון האחיות. לא היה לי מושג שזו תהיה ההופעה האחרונה. לפחות הספקתי להודות להן על העבודה החשובה שלהן. אחר כך הגיעו כל הביטולים, ואז הבנתי שלמעשה פוטרתי ושאני לא עובד חיוני".

הוציאו אותך לחל"ת, "חופשה ללא תופים". 

"האמת שמאז היתה לי הופעה מאוד מרגשת, שלא נחשבת הופעה מן המניין, כי היא היתה ללא קהל. אירחתי את משי בזאפה לפני שבוע. זה היה ממש מיוחד".

אתה יכול לדמיין את ההופעה הראשונה אחרי שכל זה ייגמר?

"המופע הראשון אחרי הקורונה יהיה כנראה מאוד מרגש. זה יהיה הקאמבק אחרי פתיחת ההסגר על האולמות. אני כבר לא יכול לחכות לזה".

יאיר ניצני הוא בעל נפלא ואב לשלוש. . חבר בלהקת תיסלם מ1980 וחובב מזון עתיר קלוריות. ניהל את חברת התקליטים הד ארצי בשנות ה80, מגיש בטלויזיה, וברדיו ,מרצה ועורך טיקסי חתונה אזרחיים. הוא נפגש עם קהל בערב בשם״ הולך פזור״ ברחבי הארץ. סיפרו הראשון ״מרים גבה״ המבוסס על הטורים הפופולריים שכתב 12 שנים ב״ישראל היום״ יצא לאור באוגוסט 2014 המשרד 035617711 הרצאות: 0545444428 פניות בנושא תיסלם באתר הלהקה www.t-slam.com, יאיר מחתן - באתר טקסים html/יאיר-ניצני./http://www.tkasim.org.il

כתבו תגובה

*

captcha *